Prema procenama državnog Komesarijata za izbeglice i migracije, u Srbiji ima 6.500 migranata, slični su podaci UNHCR-a - 6.600, dok u Centru za pomoć tražiocima azila kažu da ih je najmanje 7.000.
Sadašnje jezgro migranata u Srbiji, kako navodi list, puni se ne samo prilivom iz Grčke, preko Severne Makedonije ili Albanije, već i povratnim talasima iz Hrvatske, BiH i Mađarske.
List piše da je reč o takozvanom izgurivanju, metodi koju primenjuju policijske i pogranične službe susednih zemalja, kao i da su međunarodne humanitarne organizacije dokumentovale slučajeve lančanog izgurivanja - iz Slovenije u Hrvatsku, iz Hrvatske u BiH, a odatle u Srbiju.
Takvom metodom je, kako se navodi, prema podacima Centra za pomoć tražiocima azila, od januara do sredine septembra 2019. godine iz okolnih zemalja izgurano 1.256 migranata, a najviše iz Hrvatske i Mađarske.
Procenjuje se da duž granice Mađarske, Hrvatske i BiH ima oko 1.000 migranata koji vrebaju priliku za ilegalan prelazak.
Svetlana Palić iz Komesarijata za izbeglice i migracije rekla je da je od marta 2016. godine u prihvatnim centrima u Srbiji boravilo između 2.500 i 3.500 migranata, a sada ih je oko 5.500. Prema njenim rečima, ukupni kapacitet 17 centara je oko 6.000 mesta, ali se može obezbediti i koja stotina više.
Problem je što, kako navodi Palić, migranti izbegavaju smeštaj u centrima u Preševu, Beloj Palanci ili Pirotu jer žele da budu bliže granicama EU kroz koje očajnički traže prolaz.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Poziv "vladi"
djoka
pajo patak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar