Jaku želju za iseljenjem iz Srbije ima 29 odsto mladih, dok 46 odsto njih pokazuje umerenu nameru da ode u inostranstvo, pokazuju podaci Studije o mladima u državama Jugoistočne Evrope 2018/2019, koju je izradila Fondacija Fridrih Ebert, a koju je istraživački tim Demostata već obrađivao.
"Postoje istraživanja Zavoda za statistiku koja pokazuju da većina sugrađana podržava odlazak svoje dece u inostranstvo, to nije iznenađujući podatak, ali sa druge strane oni ne podržavaju odlazak tuđe dece odnosno zabrinjava ih taj trend generalno", kaže sociološkinja Milica Vesković Anđelković sa Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Ona naglašava da stare više brinu "populacione politike koje država vodi - što se ne radi ništa institucionalno da se održi kontakt sa onima koji su otišli, dakle ne postoji nikakva saradnja sa dijasporom ni ekonomska razmena".
"Nije dovoljno da oni šalju novac direktno svojim porodicama nekim kanalima, već osmisliti politike koje će omogućiti da se njihova znanja i iskustva iz inostranstva primene i ovde, iskoristi ono što su oni naučili u inostranstvu. Da šalju svoje kontakte, ideje i znanja, to je ono što bi zadovoljilo starije", smatra Vesković Anđelković.
"Nemamo ni iole precizne statističke podatke koliki je broj mladih ljudi napustio zemlju, gde rade, na kojim su univerzitetima… Mi ne vodimo računa o njima i onda je apsurd da se kuka što mladi napuštaju zemlju, a ništa se ne radi da se uspostavi veza sa tim ljudima. Institucionalno nije obezbeđeno da se sa njima održava kontakt", kaže sociolog Srećko Mihailović.
Komentari 64
/
smanjuje vam se nezaposlenost njihovim odlaskom a vi se bunite.
stvarno niste normalni
purgerNS
ne kažem ja da ne treba otići,samo se pitam šta li ti naši tamo rade ..
po ceo dan pišu komentare u kojima kao da pravdaju svoj odlazak
ako ste već otišli...prilagodite se....čitajte algemajne zeitung...dw..
i vaša istina ima drugu stranu...zar ne ?
ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar