Na skupu u Naučnom klubu Centra za promociju nauke, u susret Svetskom danu energetske efikasnosti, 5. martu, Đurđević je rekao da u Srbiji prosečni stanovnik godišnje za energiju koju proizvede emituje između četiri i pet tona ugljen-dioksida (spremanje ručka, pranje veša, voda), dok se godišnje prosečno baci oko 400 kilograma čvrstog otpada.
Đurđević je naveo da je prošla godina bila najtoplija godina ikada u Srbiji. On je ukazao da se u Srbiji broj toplotnih talasa udvostručio i traju duplo duže, intenzivnije su i češće suše i oluje, povećan je rizik od šumskih poplava i šumskih požara, nastale su velike promene u životnim ciklusima biljaka i životinja.
Đurđević je naglasio da je poštovanje Pariskog sporazuma i okretanje obnovljivim izvorima energije pitanje naše budućnosti, na lokalnom i globalnom nivou.
Aleksandar Jovović sa Odseka za procesnu tehniku i zaštitu životne sredine sa Mašinskog fakulteta u Beogradu naveo je da su emisije sumpor-dioksida u Srbiji dramatično veće nego u Evropi.
"Samo Srbija emituje blizu 400.000 tona sumpor-dioksida, od ukupno 800.000 tona, koliko se emituje u zemljama zapadnog Balkana. Naša emisija je vrlo velika, a Kostolac predstavlja najveći izvor emisije sumpor-dioksida: više od 100.000 tona", rekao je Jovović.
Preman njegovim rečima, jedna naša termoelektrana prilično nadmašuje veliki broj termoelektrana u razvijenim zemljama Evrope.
Komentari 10
Žalosno
Bar dok je amerike i još nekih...
Čedomir
Milos
Na ulicama uticaj ima veliki broj automobila. Tacno je da stara vozila zagadjuju vise, ali da su nova vozila toliko cista, ne bi evropski gradovi sve vise ogranicavali saobracaj.
Nazalost, nas budzet se finansira od prodaje goriva, pa vlast ne sme da smanji potrosnju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar