Skupi pokloni učiteljicama za 8. mart i dalje prave razdor među roditeljima i decom

Skupoceni parfemi, zlatan nakit, vaučeri, kao i koverat sa novcem zamenili su simboličnu ružu koja se nekada poklanjala učiteljicama za Osmi mart.
Skupi pokloni učiteljicama za 8. mart i dalje prave razdor među roditeljima i decom
Foto: Pixabay
Psiholozi smatraju da roditelji preteruju u izboru poklona, zbog čega neretko vlada žustra borba koja se prenosi i na decu.
 
U susret Danu žena, koji je ove godine u nedelju, većina učiteljica, nastavnica i vaspitačica su ili dobile poklon u petak ili će ga dobiti u ponedeljak, piše Blic. Međutim, gotovo da nema roditelja kome ove nedelje nije pristizalo hiljade poruka na popularne Vajber grupe oko dogovora šta kupiti, ali i koji je budžet za dar. 
 
Da su mnogi od roditelja negodovali zbog skupocenih predloga, potvrđuje mama jednog prvaka u Beogradu, istakavši da je novac dala isključivo kako njeno dete ne bi bilo osramoćeno.
 
"Smatram da neke mame preambiciozno shvataju kupovinu poklona za učiteljicu. Jedna od njih je rekla da je pričala sa učiteljicom šta bi želela da joj kupimo. Prvenstveno je bio predlog da svako da po hiljadu dinara kako bismo učiteljici poklonili vaučer za torbu od 150 evra, ili da joj se preda koverta sa novcem. U tako nečemu sigurno ne bih učestvovala", kaže ona i dodaje da je na kraju usvojen predlog da svako ko može da po 300 dinara za cveće i knjigu.
 
Pojedine vaspitačice u vrtićima za 8. mart su dobile cveće i poklon-vaučere, a praksa je da roditelji novac za poklon uplate na račun ili pošalju po detetu koje će kovertu staviti u ranac onog mališana čija mama sakuplja.
 
"Skupljali smo po 300 dinara, a obe vaspitačice će dobiti po vaučer od 3.000 dinara u parfimeriji i cveće. Smatram da to nije previše i da je lep znak pažnje. Verujem da većina roditelja tako misli, jer se niko nije bunio", ispričala je za "Blic" Ivana I. iz Beograda.
 
Nastavnice dobijaju i karte za pozorište, knjige...
 
Učiteljica OŠ "Branislav Nušić" u Beogradu Milja Zec smatra da su učiteljima najveći poklon poštovanje, tolerancija i pristojna komunikacija učenika.
 
"Volela bih kada bi zauvek 8. mart ostao nedeljom i kada bi prestao da postoji i da se praznuje na bilo koji način osim u krugu najuže porodice. Smatram da je taj dan izgubio svaki smisao. Divno je decu naučiti da je darivanje nešto plemenito, nešto što obogaćuje dušu, više onoga koji daruje nego onoga koji prima. Roditelji bi trebalo da se bave svojom decom, a ne učiteljima, njihovim obimom posla i zaslugom za dobijanje poklona", naglašava učiteljica.
 
Psiholog beogradske OŠ "Vladislav Ribnikar" Lidija Maksić ističe za "Blic" da pitanje poklona učiteljici zavisi od mentaliteta, dobrog ukusa i zdravog razuma roditelja.
 
"Prihvatljivo je ako je to neki simbolički gest pažnje, neki buketić cveća. Ako su to neki neumereni pokloni, kao što se dešava, onda se postavlja pitanje šta je motivacija onog ko kupuje neprimereno skup poklon tim povodom. Odnosno da li očekuje nešto zauzvrat, da li smatra da će time poboljšati i steći prednost za svoje dete u očima nastavnice. Poklon sam po sebi jeste izjava ljubavi, lojalnosti učiteljici i oduševljenja njenim radom. S druge strane, ako je neko ljut na učiteljicu, onda je to način da se ona kazni time što se ta pažnja neće pokazati", napominje psiholog Maksić.
 
Dodaje da se ređe preteruje povodom Osmog marta, koliko sa poklonima za kraj školske godine, pogotovo na kraju četvrtog razreda.
 
"Moje iskustvo u školstvu pokazuje da to budu pokloni koji zaista prelaze u neukus. Najčešće se dogovara preko Vajber grupa, te cela grupa roditelja prati ko je spreman koliko da plati. Ponekad to može da izazove pravi sukob među roditeljima, a to može da stigne i do dece. Postoje roditelji koji neprimereno komentarišu pred svojom decom ko je pristao da se kupi poklon i za koliko novca, ko je tražio da to bude manje i onda deca među sobom izjavljuju 'tvoja mama neće da da pare' i slično", navodi psiholog dodajući da je Dan žena potpuno izgubio značenje. 
 
"Taj dan se tiče borbe za prava žena i za njihov položaj u društvu. To više niko nema na umu, nego se svodi na kič, neukus i neumerenost. Posebno deca ne razumeju šta taj praznik izvorno znači, kao što ne razumeju ni smisao takvog poklanjanja. Tada uglavnom i deca počnu da manipulišu poklonom na isti način na koji to neki od roditelja rade, jer deca oponašaju naše modele ponašanja. Često to bude - 'ja vas volim najviše jer sam kupio najveći poklon'", upozorava psiholog Maksić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Janko

    23.02.2022 20:34
    Poklon za 8.mart učiteljici
    Ne,netreba da se kupuje poklon!
  • Olivera

    10.04.2020 17:37
    Ovo treba, ne...MORA da se Zakonom zabrani...kakav bre poklon...
  • Novica

    10.03.2020 01:24
    @Novosadjanka
    Probajte da umesto tih 500 din, da date vaspitacici u Finskoj 50 ili 100 Eur. Znate li gde ce vas poslati? Kod psihijatra, da proveri da li ste normalni. E tamo to nije normalno a ovde?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija kupuje superkompjuter za 50 miliona evra

Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu potpisala je Ugovor o HPC (superkompjuter) i razvoju veštačke inteligencije sa francuskom kompanijom "Eviden", objavila je Vlada Srbije.

Trodnevni štrajk pravosuđa od ponedeljka

Zaposleni u pravosuđu najavili su trodnevni štrajk zbog dosadašnjeg "ćutanja" Ministarstva pravde na ranije upućene zahteve, koji će početi u ponedeljak 7. aprila.