Prema Đokovićevim rečima, veliki broj dokumenata govori o verskom stanju u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH), a ima i o okupiranoj Srbiji. Za njega je posebno interesantna korespondencija zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca sa Vatikanom.
On je za "Politiku" rekao da je fascinantan broj dokumenata u prvom delu fonda Kongregacije za izvanredne crkvene poslove u seriji "Jugoslavija", a da su interesantni i dopisi apostolskog vizitatora u Zagrebu, opata Markonea.
"Ništa manje nije zanimljiva korespondencija jugoslovenske Ambasade pri Vatikanu sa Državnim sekretarijatom, kao i dopisi iz Beograda nuncija Feličea i nadbiskupa Ujčića", naveo je Đoković, koji je završio Pravoslavni bogoslovski fakultet i doktorirao u Rimu na Pontifikalnom orijentalnom institutu. Doktorirao je o temi odnosa Srbije i Vatikana od 1878. do 1918. godine.
Đoković je napomenuo da su dokumenta uglavnom pisana na italijanskom jeziku, kao i na latinskom i francuskom.
Kako kaže, pred istraživačima je veliki izazov i naporan rad, jer sva ova dokumenta treba da budu pažljivo i detaljno proučena kako bi se mnoge nedoumice i pitanja konačno pojasnili i rešili.
Đoković, kojem je odobren ulazak u vatikanski arhiv, rekao je da je on otvoren dnevno četiri časa i u njega može da uđe 20 istraživača. Arhivska građa od 1939. godine, koja se odnosi na papu Pija XII može se koristiti samo u digitalnom formatu, a svako ko želi da dobije propusnicu za arhiv, mora da poseduje adekvatno visoko obrazovanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
papa
Višnja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar