Nedostatak kvalifikovane radne snage usporava građevinske radove

Trenutno se gradi oko 2.000 stanova za zaposlene u službama bezbednosti koji će biti prodati po nižim cenama u šest gradova, a iako je gradnja počela još pre godinu dana prvi ključevi još nisu uručeni.
Nedostatak kvalifikovane radne snage usporava građevinske radove
Foto: 021.rs
Cena stanova čiju izgradnju finansira država iznosi 500 evra po kvadratu u Beogradu i Novom Sadu, a u drugim gradovima je još niža. Za kupovinu stanova zainteresovano je oko 25.000 ljudi koji rade u sektoru bezbednosti u Srbiji.
 
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Danas da je osnovni problem sa kojim bi domaća građenska operativa mogla da se suoči prilikom izgradnje stanova za pripadnike bezbednosnog sektora Srbije i zbog čega već započeta izgradnja traje duže nego što bi trebalo, nedostatak kvalifikovane radne snage.
 
"Sve je manje učenika koji se interesuju za obavljanje zanatskih poslova u građevinarstvu. Većina tih radnika kod nas je starija od 50 godina i oni kao dobri kvalifikovani majstori uglavnom rade u inostranstvu za znatno veće pare od onih koje im domaće građevinske firme nude u Srbiji. Zbog toga je kod nas veliki problem naći kvalifikovanu radnu snagu za izvođenje radova. To se odražava kako na kvalitet izgrađenih stanova, tako i na poštovanje rokova. U Srbiji na građevini radi nekvalifikovana radna snaga, to jest priučeni radnici i zbog toga dolazi i do pogibija na radnom mestu", objašnjava sagovornik Danasa.
 
On dodaje da nije reč o problemu koji se može rešiti u kratkom vremenskom roku i da bi država sa svoje strane trebalo da povuče poteze koji bi obezbedili da na građevinama radi kvalifikovana radna snaga.
 
"Da bi se to ostvarilo potrebno je da nadležni propišu standarde u građevinarstvu koji bi bili obavezni za sve izvođače radova u Srbiji. Na taj način bi se onemogućilo da na građevinama rade priučeni radnici već bi građevinska kompanija bila prinuđena da obučava svoje radnike. Ona bi to mogla da čini kroz interne kurseve na kojima bi novozaposleni učili zanat i sticali neophodno znanje i iskustvo. To je veoma efikasan način za formiranje stručne radne snage. U ovom trenutku standardi u izgradnji ne postoje zbog čega je čest slučaj da su zgrade izgrađene rđavo", kaže Savić.
 
Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije navodi da ne postoji razlog da domaća građevinska preduzeća ne nastave sa izgradnjom jeftinih stanova za zaposlene u sektoru bezbednosti.
 
"Srpska građevinska operativa je u potpunosti osposobljena kada je reč o ljudstvu i mehanizaciji da obavi poslove koje joj država poveri na izgradnji stanova. Jedan od uslova da posao bude obavljen na adekvatan način je da projekte radi CIP kao preduzeće koje je lider u toj oblasti", navodi Rodić.
 
On dodaje da bi potpuno pogrešan potez bio da država naredne planirane poslove izgradnje stanova za sektor bezbednosti poveri stranim firmama umesto našim, jer bi svakako strane firme najmile kao podizvođače domaće firme.
 
Zaključuje da bi država trebalo da sklopi precizne dogovore sa domaćim građevinskim sektorom o ceni projekta i rokovima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dane

    15.03.2020 19:06
    Njemačka
    Ja i Joja ubijamo lovu u Njemačkoj a prije 4 godine nismo mogli naći posao u Srbiji ni za 20€ dnevno. Pozdrav iz Menhengladbahta.
  • Branislav

    15.03.2020 18:46
    Radnici na građevini u velikom broju slučajeva nisu prijavljeni ili su prijavljeni na 4 ili 6 sati dnevno po minimalnoj osnovici. Provereno. Sada (bruto) platu na ruke od 100.000 pomnozite sa 0,6 i dobijate neto platu od 60k, za Težak fizički rad svaki dan, koji ostavlja katastofalne fizicke i psihicke posledice na organizam posle 10 godina rada. (Svaki treći pije ozbiljno.) Jedina prednost je što sve (bruto) dobiju na ruke pa odlučuju gde će da se osiguraju...
  • Kasper

    15.03.2020 17:18
    Moj ujak radi na izgradnji fabrike turbo punjaca u NS, plata od 80-90 000

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Osmaci polažu probu male mature do kraja aprila

Učenici osmog razreda osnovnih škola u Srbiji, njih 64.418, polagaće do 30. aprila, u okviru probnog završnog ispita, testove iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, matematike i iz predmeta po izboru.