Neostvarena sloboda medija
Rejting Srbije u oblasti medijskih sloboda u konstantnom je padu i dalje je neostvarena vrednost, ocenila je Kancelarija vojvođanskog ombudsmana uoči Međunarodnog dana slobode medija koji se obeležava 3. maja.
Kako se navodi u saopštenju, problemi političke i ekonomske nezavisnosti medija koja je u direktnoj vezi sa njihovom slobodom, treba da se reše reformom medijskog sektora uključujući sve aktere medijske scene ali i medijsku publiku. "Rešenja za ova i druga važna pitanja mora da ponudi medijska strategija Srbije u vidu sistemskih rešenja. Na taj način, stvorili bi se uslovi za uređenje medijske sfere, čime bi se doprinelo jačanju i zaštiti slobode medija kao najviše vrednosti", piše u saopštenju.
Dodaje se da je uporedo sa ovim dokumentom potrebno kontinuirano afirmisati etičke principe koji moraju biti u skladu sa zaštitom ljudskih prava. Kancelarija vojvođanskog ombudsmana je podsetila na poslednji izveštaj Evropske federacije novinara o slobodi medija, u kojem se navodi da u Srbiji medijsku slobodu ugrožavaju nedovoljna bezbednost novinara, loša ekonomska situacija u medijima, loši odnosi između novinara, njihovih poslodavaca ili političara, loš dijalog između profesionalaca, njihovih menadžera i političke elite.
U saopštenju se podseća i na rezultate istraživanja "Manjinski mediji u Vojvodini" iz 2010. godine, koji ukazuju na to da su mediji veoma često izloženi pritiscima, koji pre svega proizlaze iz jakih političkih krugova i različitih centara moći, da su ekonomski i politički zavisni i da su uslovi za rad gotovo nemogući. "Ugrožavanju slobode medija doprinosi i izmenjeni Zakon o informisanju koji svojim visokim i drakonskim kaznama predstavlja pretnju novinarima i na posredan način dovodi do (auto)cenzure. Na taj način direktno se onemogućava istinito, pravovremeno i profesionalno izveštavanje", navodi se u saopštenju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar