Na tržištu Srbije dovoljno brašna, stručnjaci tvrde da seme neće poskupeti

Iako je proteklih dana drastično povećana prodaja brašna, te osnovne namirnice na tržištu ima dovoljno, a ima i dovoljno semena za predstojeću setvu i cene neće biti povećane, kažu proizvođači.
Na tržištu Srbije dovoljno brašna, stručnjaci tvrde da seme neće poskupeti
Foto: Pixabay
Srbija mesečno potroši 100.000 tona pšenice. Prošle godine imali smo dobar rod s obzirom da je izvoz bio lošiji od očekivanog, pa zalihe višestruko prevazilaze domaće potrebe.
 
"Trenutno u zemlji raspolažemo sa oko milion tona pšenice što je sasvim dovoljno kada imamo u vidu i već proizvedene zalihe brašna za godišnju domaću potrošnju u Srbiji", kaže za RTS generalna sekretarka Udruženja "Žita Srbije" Sunčica Savović.
 
Vlada je već zabranila izvoz ulja, suncokreta u ljusci i poluprerađenog ulja, ali i brašna. Svi veći mlinovi u Srbiji rade sada sa polovinom kapaciteta jer u rezervama ima dovoljno brašna i za povećanu tražnju. 
 
U udruženju "Žita Srbije" kažu da mlinovi u roku od 24 sata mogu da odgovore na sve zahteve domaćeg tržišta.
 
"Sa kapacitetima od 50 do 60 odsto oni na mesečnom nivou proizvedu oko 75 hiljada tona brašna za hleb pecivo i sve konditorske proizvode. Kada bi radili punim kapacitetom, zalihe brašna bi bile na nivou od 120.000 do 150.000 tona", kaže Savović.
 
Uveliko se priprema i prolećna setva - suncokreta, soje i kukuruza. 
 
U Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu i Institutu za kukuruz u Zemun Polju, ratarima poručuju da su obezbeđene dovoljne količine semena za predstojeću setvu. Odbacuju spekulacije o poskupljenju semena.
 
"Cene su na prošlogodišnjem nivou. Što se tiče nas u Institutu, sigurno nećemo korigovati cene na više, a trgovci ne bi trebalo da zloupotrebe situaciju koja trenutno vlada. Uglavnom, seme je distribuirano poljoprivrednim apotekama i zadrugama. U značajnoj meri već su se i poljoprivredni proizvođači snabdeli semenom za setvu", kaže dr Miodrag Tolimir, zamenik direktora Instituta za kukuruz Zemun polje. 
 
Za setvene radove ima i dovoljno dizel goriva, koje od prošle godine poljoprivrednicima subvencioniše država. Dizel po nižim cenama mogu dobiti registrovana poljoprivredna gazdinstva, kojih je u Srbiji oko 360.000.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nina

    19.03.2020 10:27
    Laž
    Koliko ha pšenice je posejano u oktobru/novembru? Kažite pa da izračunao da li će biti pšenice dovoljno. Mogu i ja reći da ima pšenice dovoljno, dajte dokaze. I kolike su trenutne zalihe?
  • alavost

    19.03.2020 08:25
    a kvasac ?
  • igi

    19.03.2020 08:19
    toxini u psenici
    Psenica u Srbiji ima razne toxine, i veoma je loseg kvaliteta, prestanite da lazete ovaj narod
    o cemu se vec pisalo prethodnih meseci, ta informacija je skrivana od javnosti, a opste je poznata stvar na tehnoloskom fakultetu u novom sadu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn