Delove za vizire (face shields) proizvode građani koji poseduju kompjuterske 3D štampače i drugi.
Organizovali su se pre tri dana na Fejsbuku u grupi
"Vizionari Srbije", već ih ima više od 470 i njihov broj raste.
Jedni štampaju podesive plastične držače vizira, koji se stavljaju oko glave, drugi od listova providnih folija, kakve se između ostalog koriste i u fotokopirnicama, seku same vizire koji prekrivaju čitavo lice. Treći sakupljaju delove, četvrti ih sastavljaju, a peti gotove vizire odnose bolnicama i institutima koji su ih naručili i drugima kojima su potrebni.
Samo u Beogradu je 20 dobrovoljaca-štampača koji su dosad napravili više od 500 držača vizira, petnaestak radi u Novom Sadu, ima ih i u Nišu, Vršcu, dok širom Srbije raste broj zainteresovanih da se priključe.
Po rečima jednog od njih za agenciju Beta, tako proizveden i sastavljen vizir okvirno košta učesnike u lancu proizvodnje oko 120 dinara.
Izrada jednog držača 3D štampanjem što je najsporiji i najteži deo procesa, traje oko tri sata. Materijala za to ima u Srbiji, a kilogram plastične niti za štampanje košta 2.500 dinara.
Grupa "Vizionari Srbije" je u kontaktu s nadležnim organima i radi uz konsultacije sa stručnjacima iz biomedicinskih disciplina, kao i s tehnolozima i hemičarima.
Inicijator izrade zaštitne opreme za zdravstvo je grupa dizajnera i kreatora "Polyhedra 3D", uz pomoć Naučno-tehnološkog parka Beograd koji je omogućio korišćenje laboratorija, svojih kapaciteta i ljudstva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Ivana Gadjanski
Sloba
ana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar