Danas: Nejasno po kom zakonu država prati telefone građana

U moru informacija koje se od uvođenja vanrednog stanja smenjuju kao na traci, priznanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da država nadgleda kretanje građana koji su se vratili iz inostranstva, prošla je gotovo nezapažena.

I dok je razlog zbog kojeg su se nadležni odlučili na ovaj korak jasan, ostaje nepoznato – na osnovu kog zakona je vlast sebi uzela za pravo da preko mobilnog telefona nadgleda kretanje građana.

Kako za Danas pojašnjava Damjan Mileusnić, istraživač u organizaciji Partneri za demokratske promene Srbija, posebne dokazne radnje poput prisluškivanja i praćenja mogu da se preduzmu ukoliko postoje osnovi sumnje da neko priprema izvršenje krivičnog dela.

"Međutim, to je slučaj samo za pojedina krivična dela, koja su propisana članom 162 Zakonika o krivičnom postupku. Krivična dela Nepostupanje po zdravstvenim propisima i Prenošenje zarazne bolesti ne nalaze se među njima", kaže Mileusnić.

Primena posebnih dokaznih mera inače, prema ZKP, kreće od nadležnog tužioca, koji obrazložen zahtev za njihovom primenom podnosi sudu.

Dozvolu da se mere primene daje sudija za prethodni postupak, a sam čin sprovodi BIA, policija ili vojna služba. Dakle jedini zakoniti način da se prati komunikacija građana je uz odobrenje suda, a sud po zakonu ne može tu meru da odobri ukoliko se sumnja da je neko počinio dela kojima se krše zdravstveni propisi.

Dugačka lista dela za koja se, u slučaju sumnje, može odrediti nadzor, idu od teškog ubistva do davanja i primanja mita, ali ne podrazumeva i dva dela za koja eventualno mogu da se sumnjiče ljudi koji krše mere izolacije.

Najzad, ne treba zaboraviti da je trenutno na snazi vanredno stanje i da Ustav u takvim situacijama dozvoljava suspenziju određenih ljudskih prava. Jedno od tih prava je i ona na privatnost. Međutim, to što je vanredno stanje ne znači da ne postoji procedura koja mora da se ispoštuje.

"Ustav predviđa kada su ograničenja ljudskih i manjinskih prava moguća, ali takođe mora da postoji i posebni akt kojim će biti propisano na koji način, u koju svrhu i u kom obimu se pojedina ljudska prava ograničavaju", pojašnjava Damjan Mileusnić.

Tekst u celosti pročitajte na sajtu Danasa.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Vanredno

    26.03.2020 07:54
    Znamo šta znači kad se uvede vanredno stanje: da nam je država napadnuta od strane druge države, da je počeo rat, i zbog ratnog stanja i opasnosti po bezbednost države i nacije se poteže najoštrija mera. Samo nam nikako nije jasno kakve to veze ima sa pandemijom, koliko god teška bila, za koju se uvodi vanredna situacija, što su sve ostale države uradile. Takodje, u ovom slučaju vlada nije uvela vanredno stanje kako zakon nalaže, nego jedan čovek, što se zove i državni udar.
  • Limanac

    26.03.2020 01:07
    Ha,ah
    Ja moj mobilni nikad ne nosim sa sobom.
    Stoji kući na frižideru.
  • sho

    25.03.2020 23:06
    @Roterdam
    Lepo ti je objasnjeno u nekoliko komentara (nekoliko razlicitih ljudi) kako funkcionise pracenje, ali ne, tvoja Nokia je posebna!
    Upravo zbog takvih glasnih, a neobrazovanih, smo tu gde jesmo, upravo to!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija