Stručnjak za radno pravo: Zaposleni da ne potpisuju sporazumni raskid ugovora
Kako objašnjava sagovornica N1, problem je što vanredno stanje u Srbiji ne suspenduje Zakon o radu, pa poslodavac može da radi sve što je radio i ranije.
Kada su u pitanju zaposleni koji sada ostaju bez posla, ona savetuje da nikako ne potpisuju sporazumni raskid ugovora i da insistiraju na odgovoru po kom osnovu dobijaju otkaz - da li je to zbog manjka posla, viška zaposlenih, ili nekih drugih razloga.
"Za sada bih savetovala ljudima da insistiraju na proglašavanju viška, a u slučaju prestanka rada poslodavca da se obrate Nacionalnoj službi za zapošljavanje ili gradskom sekretartijatu za socijalnu zaštitu", kaže Vučković Kićanović.
Vučković Kićanović ponavlja da u vanrednom stanju radno pravo nije suspendovano i predlaže da se za poslodavce uspostavi okvir "od do" u okviru kojeg bi delovali.
Kaže da bi to moglo da se uredi jednim podzakonskim aktom, napominjući da je uredba koju je donela Vlada previše široka, a da su izdate preporuke neobavezujuće.
Ona ističe da je mnogo konfuzije i kolizije, a kao primer navodi preporuku države da majke dece do 12 godina ostanu kod kuće, iako Zakon o radu ne prepoznaje odsustvo zarad nege zdravog deteta.
Opširnije čitajte na sajtu N1.
Komentari 3
Инспектор рада
Malo istine
Baš ga izlupeta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar