Prema dokumentu u koji je Radio slobodna Evropa imao uvid, Lajčak će jednogodišnji mandat početi 2. aprila, dan pošto bi ambasadori EU trebalo da daju zeleno svetlo za njegovo imenovanje.
U radnom dokumentu kao prvi zadatak Lajčaka navedeno je postizanje "sveobuhvatne normalizacije odnosa" Srbije i Kosova. To treba da bude postignuto zaključenjem "pravno obavezujućeg sporazuma koji rešava sva otvorena pitanja između dve strane, u skladu s međunarodnim pravom, i koji doprinosi regionalnoj stabilnosti", navodi se u dokumentu.
I Srbija i Kosovo žele da uđu u EU koja je normalizaciju odnosa te dve strane postavila kao preduslov za integraciju. Pregovori Beograda i Prištine uz posredstvo EU suspendovani su krajem 2018. godine pošto je Kosovo uvelo takse od 100 odsto na uvoz robe iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
Protiv izbora Lajčaka na novu funkciju posebno se zalagao predsednik Kosova Hašim Tači koji je prošle nedelje, ali i ranije, izjavio kako je misija Lajčaka na Kosovu "zamišljena da propadne zbog njegove opredeljenosti da spreči Slovačku da prizna Kosovo".
U dokumentu EU navodi se da će Lajčakov zadatak biti i rad na poboljšanju susedskih odnosa i na pomirenju širom Zapadnog Balkana, na unapređenju vidljivosti prisustva EU kroz javnu diplomatiju, i na doprinosu jedinstvu, doslednosti i efikasnosti delovanja EU u regionu.
Lajčak koga je za specijalnog predstavnika EU predložio šef evropske diplomatije Žozep Borel, 20. marta je podneo ostavku na mesto ministra spoljnih poslova Slovačke, posle osam godina na toj funkciji.
Od 2007. do 2009. Lajčak je bio visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar