Kućni pritvor napadaču na snimatelja B92
Trojica napadača na snimatelja RTV B92 Boška Brankovića osudjeni su u ponedeljak na kazne kućnog zatvora i uslovne kazne pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu.
Milan Savatović osuđen je na 10 meseci kućnog zatvora. Stefan Milićević osuđen je uslovno na šest meseci zatvora sa rokom provere od tri godine, a Nikola Lazić na četiri meseca zatvora, takođe uslovno na tri godine, tako da oni ne idu u zatvor ako ne izvrše novo krivično delo.
Osuđeni i Tužilaštvo imaju pravo da ulože žalbu Apelacionom sudu na ovu presudu.
Sud je presudio da su optuženi krivi jer su 24. jula 2008. godine tokom protesta zbog hapšenja Radovana Karadžića fizički napali Brankovića. Savatović je prvi šutnuo Brankovića, a Milićević i Lazović su stavili kapuljače i sa drugim demonstrantima nastavili fizički napad i šutiranje.
Branković, koji je tada pretučen i zadobio je prelom kolena, upućen je na parnični postupak. Savatović, Milićević i Lazović su okrivljeni za krivično delo učestvovanje u grupi koja je počinila nasilje za koje je zaprećena kazna do pet godina zatvora.
Smajlović: Ne razumem blagu kaznu
Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović izjavila je da sud presudom napadačima na snimatelja B92 Boška Brankovića nije poslao poruku da se ne sme tući i šutirati novinar na radnom zadatku. "Ne razumem ovako blagu kaznu. Poruka je da nije težak greh sa stanovišta društva ako se išutira novinar, zato što je kameru uperio prema vama", rekla je Ljiljana Smajlović.
Istakla je da kućni zatvor neće preterano impresionirati decu (optužene) za koje je i "psihijatrica predočila da su bila mažena i pažena u porodici". "Imam utisak da su novinari i dalje manje zaštićeni pred zakonom od političara i drugih profesija", rekla je Ljiljana Smajlović.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) apelovalo je na sve novinare i građane da podignu glas protiv takvih presuda "zbog kojih se svi zajedno osećamo posramljeno". NUNS je u otvorenom pismu naveo da je ta presuda očigledan primer odnosa pravosuđa prema ugrožavanju osnovnih ljudskih prava u Srbiji. "Strah od nasilnika i razumevanje, pa i opravdavanje nasilja kao nužnog dela našeg društvenog života, dostiglo je nepodnošljive razmere", piše u pismu. NUNS pita "šta još treba da se desi da bi nasilnici u Srbiji shvatili da nikoga ne mogu nekažnjeno tući?".
ANEM ukazuje da izrečene kazne nalazi neprimereno blagim, ne samo u odnosu na težinu povrede koju je Boško Branković pretrpeo, već i u odnosu na stepen ugrožavanja slobode izražavanja i medijskih sloboda koji ovakav brutalan napad na novinare i snimatelje na radnom zadatku nesumnjivo predstavlja. Srpsko pravosuđe, nažalost, nastavlja da pokazuje odsustvo razumevanja za značaj medijskih sloboda u demokratskom društvu i da zanemaruje, ne samo fizički integritet i bezbednost novinara, snimatelja i fotoreportera, već i pravo javnosti da bude informisana o stvarima od javnog interesa, navodi ANEM.
Komentari 23
Zoom
Adice
Uncut
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar