"
Jasno su se pokazale sve slabosti sistema. Uprkos tvrdnjama zvaničnika, na granicma dugo nije bilo nikakve kontrole, a štampana uputstva putnicima da se jave nadležnim zavodima za javno zdravlje nije imao ko da deli. Karantini za preventivnu izolaciju moguće zaraženih ponegde su pretvoreni u rasadnike zaraze", kazao je Radovanović za
"Nedeljnik".
Istakao je da Srbija ne stoji sjajno na mapi uspešnosti zemalja u borbi protiv epidemije i da je najviše pogođena od svih zemalja bivše Jugoslavije - bilo da se posmatraju apsolutni brojevi ili stope oboljevanja.
Rekao je da se za situaciju u zemlji ne mogu kriviti turisti niti državljani Srbije koji su na početku epidemije došli iz inostranstva, jer su i druge države Balkana imale povratnike.
"Nagađa se da su zemlje bivšeg socijalističkog bloka prošle bolje od Zapada zato što su se u njima zadržali neki elementi socijalnog ustrojstva i organizovanosti iz prošlosti. I Hrvati svoje uspehe u borbi protiv Covida-19 pripisuju uspomeni na civilnu zaštitu i slične strukture funkcionisanja nekadašnje društvene države", naveo je on.
Kazao je da se drugi talas oboljevanja, "ukoliko se stege olabavljuju mudro i postepeno", može očekivati tek u poznu jesen.
"S druge strane, ako se iz neepidemioloških razloga postupak zbrza i smandrlja - izbori, nadgornjavanje s opozicijom - ponovni porast oboljevanja bi usledio pre leta. Takav udarac naša već načeta privreda teško da bi mogla da izdrži", ocenio je Radovanović.
Na pitanje da li je odbio da bude deo Kriznog štaba za borbu protiv virusa korona, Radovanović je rekao da poziv nikada nije dobio, ali da bi ga prihvatio jer bi mu to bila dužnost.
"A srećan sam što me tamo nema, jer bih morao da preuzimam odgovornost za stvari koje ne zavise od mene. Osam godina je ova vlast prezirala stručnost, doživljavala Univerzitet u Beogradu kao neprijatelja i grubom silom nametala jedan anticivilizacijski sistem vrednosti", istakao je Radovanović.
Komentari 26
Zlatomir
Nijedna vlast nije radila za srbiju već za sebe.
Pa zašto i od ove očekivati drugačije?
Svi smo mi isti.
dijasporac
Neverovatno je koliko se obicni komentatori vesti na srpskim portalima razumeju u oblast medicine, ko je koga skolovao (iako su neki od njih generacija), ko je ko na svetskoj listi epidemologa, gde grese nasi lekari... do juce su svi bili strucni za fudbal, pa za tenis, neretko su i mene dokoni na novosadskim ulicama savetovali kako se gradi zgrada ili sta ne valja u statici objekta, a danas su svi strucni za epidemije. Strucni na 10-tak procitanih clanaka na web-portalima.
Jedina dobra stvar u celoj prici koja se danas desava u Srbiji je sto je do danas od posledica covida-19 umrlo "samo" 140 ljudi, dobro je sto taj broj nije 5-6 puta veci, a mogao je na osnovu urusenog (i zdravstvenog i svih ostalih) sistema i opsteg zdravstvenog stanja poprilicno starog stanovnistva. Naravno, to nije nikakvo olaksanje porodicama preminulih.
Tuta Bugarin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar