Virulencija korona virusa, njegova patogenost je ista kao što je bila, nigde u svetu nije pokazano da je virulencija opala, dodao je. "Ako bismo nepromišljeno relaksirali sve mere, do drugog talasa bi moglo da dođe već u junu", kaže epidemiolog, i navodi da je cilj da se on ne pojavi pre pozne jeseni.
Radovanović, komentarišući za
N1 najavljeno ublažavanje mera od ponedeljka, kaže da je i vreme bilo da se krene s tim, posebno sa onim najrestriktivnijim.
"Jedino što tome mora da se pristupi postupno, fazno i mudro, bez pritisaka sa strane i da se razvuče na više sedmica", dodaje.
Dr Radovanović naglašava da je u Srbiji epidemijski vrh postignut mnogo kasnije nego u nekim susednim zemljama, pa navodi da je u Beogradu bio najveći broj obolelih 16. aprila, u Nišu 17, konstatujući da je to relativno skoro. "Austrijanci su čekali 20 dana posle tog epidemiološkog vrha da počnu sa relaksacijom mera", ističe.
Radovanović ocenjuje da se situacija u Srbiji još uvek nije stabilizovana, "da je još uvek rovita".
Ako dođe do ponovnog povećanja učestalog javljanja bolesti, kaže dr Radovanović, to će biti zasigurno drugi talas. "Naš cilj je da do drugog talasa ne dođe pre pozne jeseni. Ako bismo vrlo nepromišljeno i olako relaksirali sve mere, moglo bi da se desi da u junu već dođe do drugog talasa. Mora razumno da se postupa", naglašava epidemiolog.
Smatra da mere, kao što je potpuno zatvaranje starijih treba relaksirati. "Ide se jedan sat, moglo bi to da se dozvoli svakog dana. Isto, policijski čas može da se pomeri na 20h, i ja verujem da će narednih dana tako i biti", dodaje on za N1.
Upitan o odnosu prema drugim državama u regionu kad je ova tema u pitanju, Radovanović kaže da su neke zemlje, posebno Hrvatska, zabeležile prve slučajeve pre nas, Slovenija takođe, i svaka zemlja mora da prati situaciju u svojoj sredini.
Radovanović kaže i da je rezervisan prema uvođenju međugradskog saobraćaja, smatrajući da je ova odluka rano doneta i podsećajući da su Hrvati sa tim znatno duže oklevali.
"Isto tako, ne sme da zavara često ponavljana poslednjih dana konstatacija da je virus oslabio. On uopšte nije oslabio, nema nikakvih dokaza. Čak se koristi jedna stručna reč - virulencija. I kad je ona u pitanju, tu se ništa nije promenilo. Virulencija znači ubojitost, virulencija je stepen patogenosti, patogenost je sposobnost klice da ošteti zdravlje. Virulencija ovog virusa je ista kao što je bila, nigde u svetu nije pokazano da je virulencija opala, ili da će opasti zato što sija sunce", ističe gost Novog dana.
Radovanović kaže da je najbliži srodnik ovog virusa, uzročnik SARS-a harao do jula. "I ostao bi i dalje prisutan da energičnim merama, izolacijom i karantinom, nije iskorenjen. Ne možemo da povlačimo paralelu, ovo je sasvim druga klica, ona mnogo češće dolazi do bezimptomnih i blagih oblika bolesti, tako da ne može na taj način i tako lako da se savlada".
Govoreći o merama i njihovom ublažavanju, epidemiolog kaže da je važno da odlučujuću reč ima struka, odnosno stručni deo Kriznog štaba, dodajući da je na njima velika odgovornost. Posle prvog talasa mogla bi da se uključi akademska i šira zajednica, jer je odgovornost velika, dodao je.
Izneo je podatak da je prosečna starost umrlih niža nego u Evropi.
"Starost umrlih u Srbiji je 65 godina, to je 15 godina manje nego u Evropi. U Evropi je 80 godina, u Italiji 81 godina", navodi.
Radovanović naglašava da je Srbija sačuvala najstariju populaciju, jer nisu mogli da izlaze iz kuća, pa su manje bili izloženi i manje su oboljevali. Ali, dodaje da ne možemo ni život ni privredu da držimo u vanrednom stanju večito, i da to mora da popusti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
Branislava Raseta
Branislava Raseta
Trt
Da nije tužno i bedno, pametovanje funkcionalno nepismene fukare poput tebe bi bilo urnebesno. Lepo sam napisao 'neki od članaka dotičnog u kojem objašnjava zašto je to budalaština' - zašto bi pisao naučni rad o nečemu što je jasno svakome ko poznaje rudimentarne koncepte fizike, zar treba da mu se kolege smeju kao što se normalni ljudi smeju tebi?
Uostalom, da nisi potpuna bena, znao bi da dokaze treba da iznese onaj koji iznosi tvrdnje, a ne onaj koji ih osporava, a među umišljenim poltronima koji lupetaju o osiromašenom uranijumu ne da nema nijednog koji je napisao naučni rad o tome, nego čak nema nikoga ni kome je to struka - za razliku od ovog čoveka.
A što se tiče 'uličarskog rečnika', kafanski naučnici umišljeni u svojoj gluposti i neznanjuapsolutno za bolje i nisu - kad već uzalud trošite vazduh, nema nikakvog razloga da drugi na vas troše svoje znanje i strpljenje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar