"Šansa za roditeljstvo": Država da se sada pozabavi gorućim pitanjima o vantelesnoj oplodnji

Sa ukidanjem vanrednog stanja i smanjenim brojem zaraženih novim virusom korona u Srbiji, stvoreni su uslovi za nastavak rada komisija za biomedicinski potpomognutu oplodnju, poručuju u udruženju "Šansa za roditeljstvo".
"Šansa za roditeljstvo": Država da se sada pozabavi gorućim pitanjima o vantelesnoj oplodnji
Foto: Pixabay
Takođe, stvorila se mogućnost odlaska na samu proceduru vantelesne oplodnje kako u kliničkim centrima, tako i u privatnim IVF centrima i sprovođenje postupka o sopstvenom trošku i to, naglašavaju u udruženju, poštujući obavezne mere Vlade Srbije.
 
"Pandemija je zaustavila parove kako u Srbiji, tako i u svetu, na putu ka roditeljstvu. Na taj način, u Srbiji, najviše su pogođene žene koje su u toku trajanja vanrednog stanja napunile 42 godine i izgubile pravo na proceduru vantelesne oplodnje o trošku RFZO, ili nemaju vremena da se jave na komisije do 42. rođendana. Postavlja se pitanje - da li će parovi koji su izgubili pravo na finansiranje procedure od strane države zbog godina starosti žene (zakonska granica je 42 godine) imati mogućnost javljanja na komisije bez obzira na to što sada ne ispunjavaju jedan od kriterijuma? Ovo pitanje trenutno je goruće", naglašavaju u "Šansi za roditeljstvo".
 
Sada se javljaju određene nejasnoće poput da li će parovi koji su prinuđeni da svoje započete vantelesne oplodnje završe zamrzavanjem embriona morati da se jave komisijama radi procedure krioembriotransfera, a mnogim parovima su istekle analize.
 
"Mnogo je nedoumica sa kojima se sada suočavamo, ali ostala je i dalje jedna velika želja, a to je da svi budemo roditelji. Zato se nadamo da će se procedure vantelesne oplodnje što pre otpočeti i da će mnogo parova dobiti svoju dugo očekivanu šansu", kaže predsednica udruženja Sandra Jovanović. 
 
Put ka potomstvu uz vantelesnu oplodnju, za nekoga ko se bori sa neplodnošću, jedina je šansa za uspeh i dete i zato je, apeluju u udruženju, vrlo bitno da se što pre nastave procedure lečenja, da parovi što manje čekaju ali i da se kriterijumi za lečenje neplodnosti o trošku RFZO poboljšaju. To bi značilo i da donacija reproduktivnih ćelija i embriona postane dostupna u Srbiji, ali i da se omogući veći broj finansiranih postupaka svima kojima je vantelesna oplodnja jedini način da postanu roditelji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jelena

    28.05.2020 14:13
    Uzimanje jedne šanse bez našeg
    Bila sam u PIO fondu da se raspitam o nastavku vantelesne, za vreme pandemije mi je zaleđena jedna oplođena jajna ćelija jer je država tako propisala. Sada ista država uskraćuje jedan pokušaj jer joj se može, stvarno sramota. Nisam ja htela da zaleđavam i nisam ja odlučivala o vraćanju. Ponovo me šalju na komisiju i gubim jedan pokušaj. Sramota za državu i onog ko odlučuje o nečijoj sudbini bez ikakvog prava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija