"Model za koji se Vlada opredelila, problematičan je već sa stanovišta jednog od osnovnih standarda obrade podataka o ličnosti - svrsishodnosti. Opšte pravilo je da je obrada podataka dopuštena samo u legalnu i legitimnu svrhu, i samo u meri neophodnoj za ostvarenje te svrhe", rekao je Šabić agenciji Beta.
"Ako se zaista želelo da se sazna ko ne želi pomoć, zar nije bilo svrsishodnije, logičnije i opravdanije pozvati te ljude (po svoj prilici ih je znatno manje) da se izjasne, a ne nepotrebno obrađivati podatke milona ljudi. U istom kontekstu sasvim je nejasno zašto se ne traži da se izjašnjavaju penzioneri, jer i tamo verovatno ima ljudi koji ne žele pomoć", rekao je on.
"Poseban problem je što je, opredeljujući se za prijavljivanje preko interneta i telefona, Vlada zaboravila na obavezu iz Člana 23. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, po kojem je svaki rukovalac već u trenutku prikupljanja podataka dužan da ličnosti čije podatke prikuplja, pruži niz informacija. Način prijavljivanja koji je Vlada izabrala čini teškim, odnosno praktično nemogućim poštovanje te zakonske obaveze", rekao je Šabić.
"Jedna od najvažnijih informacija iz pomenutog kruga je i informacija o tome da li rukovalac podacima, u našem slučaju Vlada, namerava da ih iznese u drugu zemlju. A građani su i iz neuspešne elektronske komunikacije dobili informacije koje ukazuju na to da je u postupak obrade podataka uključen 'Cloudflare' koji se inače hostuje u SAD", naveo je on.
"U Odluci Vlade o listi država u kojima se smatra sa je obezbeđen primeren nivo zaštite, navode se i SAD, ali ograničeno, samo na 'Privacy Shield framework'. Ali, čak i da nema ograničenja, licu o čijim podacima se radi mora se dati informacija o eventualnom iznošenju podataka iz zemlje", rekao je Šabić.
Šabić smatra da je obaveza Vlade Srbije da "eksplicitno otkloni sve dileme u vezi s tim da li se lični podaci građana iznose i obrađuju izvan zemlje, posebno da li se iznose u SAD i da, ako je tako, objasni razloge za to".
Podsetimo da je ministar finansija Siniša Mali ranije rekao da je "proveo sate da se napravi sistem za bezbednost i nećemo imati problem sa upotrebom podataka". On je rekao da će podaci koje građani ostavljaju biti apsolutno zaštićeni i da će se taj privremeni registar, kada se sve završi, biti brisan.
Dodajmo da se prema poslednjim podacima Ministarstva finansija za jednokratnu pomoć od 100 evra preko portala Uprave za trezor prijavilo oko dva miliona građana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 42
Citalac
Osvrnucu se samo na deo oko nasih podataka.
Pa zar nemaju vec sve te iste i kompletnije podatke o gradjanima u bazi mup-a , pio fonda itd.?
Ne vidim cemu halabuka u tom smislu.
A druga stvar jeste da su mogli po automatizmu da otvore namenske racune na, recimo, 3 meseca, pa onda ko hoce da podigne novac, podigne a ko nece -zdravo.
Samo toliko.
Gladan sam a debeo
Preambula
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar