Generali poklonio 12 miliona dinara laboratoriji "Vatreno oko" i Vladi Republike Srbije
Od početka epidemije Generali Osiguranje Srbija je preduzelo aktivnosti da zaštiti i pomogne svojim zaposlenima, klijentima i partnerima u vanrednim okolnostima. Ovom donacijom, kompanija želi da podrži buduće napore naučne i zdravstvene zajednice i Vlade Republike Srbije u borbi sa kovid virusom ali i drugim potencijalnim pretnjama po zdravlje ljudi.
Donacija je obezbeđena iz sredstava Vanrednog međunarodnog fonda Generali grupe, koji je osnovan sa ciljem rešavanja vanrednih situacija uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19, a koji je dostupan u zemljama u kojima posluje Generali. Fond pruža momentalnu pomoć u aktulenoj krizi, a srednjoročno treba da podrži ekonomski oporavak zemalja pogođenih pandemijom.
Predsednik Izvršnog odbora Generali Osiguranja Srbija Dragan Filipović kaže da je pandemija COVID-19 izmenila život ljudi širom sveta.
"Sa željom da doprinese naporima zdravstvenih i naučnih radnika da adekvatno odgovore na povećanu potrebu za zaštitom zdravlja, Generali želi da podrži rad laboratorije "Vatreno oko" i napore Vlade da porazi epidemiju u Srbiji. Naučna zajednica je zajedno sa zdravstvenim sektorom stala na prvu liniju borbe sa novom bolešću. Ova laboratorija je doprinela da se značajno pojača intenzitet testiranja u Srbiji, a u budućnosti će doprineti jačanju zdravstvenog sistema Srbije kroz razvoj svog istraživačko-obrazovnog potencijala", rekao je Filipović.
"Vatreno oko", nacionalna laboratorija za molekularnu detekciju infektivnih agenasa u Kliničkom centru Srbije, jedinstvena je u regionu. Oko 350 m2 od ukupno 750 m2 njene površine u režimu je negativnog pritiska, koji infektivnim agensima onemogućava izlazak iz objekta.
Ključni deo analize koja se ovde obavlja oslanja se na dve robotizovane platforme koje automatski izoluju RNK i DNK i pripremaju uzorke za poslednju fazu analize, čime se ubrzava protok uzoraka kroz sistem i izdavanje rezultata. Strogi protokoli za biološku bezbednost u laboratoriji jedinstveni su u regionu, a razvijeni su u saradnji sa kinsekim stručnjacima koji su bili u Vuhanu u doba epidemije.
Četrdeset sedam iskusnih stručnjaka iz naših najboljih naučno-istraživačkih ustanova prošlo je obuku kod kineskih kolega i svoju ekspertizu stavilo u funkciju pomoći društvu. Laboratorijom, koja radi 24 časa dnevno, rukovodi dr Jelena Begović, direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu.
"Laboratorija "Vatreno oko" više od dvadeset dana radi punim kapacitetom i obrađuje i preko 2.000 uzoraka dnevno i daje svoj doprinos u borbi protiv CoV2 pandemije. Izuzetno mi je drago da je kompanija Generali prepoznala značaj i naučni potencijal laboratorije. Nadam se da ćemo i u budućnosti nastaviti sa saradnjom, pre svega u smislu podrške istraživanjima koja su važna ne samo za našu zemlju i region, već i na globalnom nivou", kazala je Begović, inače koordinatorka Huo-Yan Nacionalne laboratorije za molekularnu detekciju infektivnih agenasa Beograd.