Potpisan ugovor za vađenje nemačkih potopljenih brodova iz Dunava

Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović potpisala je danas ugovor vredan 1,5 miliona evra kojim počinje velika akcija vađenja potopljenih nemačkih ratnih brodova iz Drugog svetskog rata u Dunavu kod Prahova.
Potpisan ugovor za vađenje nemačkih potopljenih brodova iz Dunava
Foto: 021.rs
"Ovim ugovorom započinjemo akciju na koju čekamo 75 godina, da konačno imamo Dunav koji će biti plovan kompletnim tokom kroz Srbiju. Prvo da konačno utvrdimo šta se od eksploziva i ubojnih sredstava i u kojoj količini nalazi na 23 potopljena broda, što je preduslov da bismo sledeće godine bezbedno mogli da krenemo i sa vađenjem, za šta ćemo izdvojiti 23 miliona evra", rekla je Mihajlović, koja je dodala da zbog nebezbedne i otežane plovidbe na ovom delu Dunava godišnje gubimo pet miliona evra.
 
Na međunarodnom tenderu posao za izradu projekta lociranja i ispitivanja ubojitih sredstava na pototpljenim nemačkim brodovima dobio je konzorcijum srpsko/nemačko/austrijskih kompanija koje predvode "Mul und partner" i "Milenijum tim".
 
Iako se procenjuje da u tom delu na dnu Dunava ima oko 200 nemačkih brodova, projekat predviđa izvlačenje samo 23 plovila koja najviše ugrožavaju protok brodova i čamaca.
 
Odluka o tome da li će brodovi, nakon što su više od 70 godina proveli na dnu Dunava, biti izloženi kao eksponat ili vraćeni Nemačkoj biće naknadno doneta.
 
Projekat izvlačenja potopljene nemačke flotile jako je značajan jer je u tom delu Dunava, nizvodno do luke "Prahovo", plovni put sužen na 180 metara, a prisustvo ta 23 plovila sužava puta na svega 100 metara. Zbog toga, nemački brodovi ugrožavaju plovni put na tom delu Dunava, naročito kada je vodostaj reke nizak.
 
Istorija beleži da su nacisti bežeći pred Crvenom armijom 1944. godine u operaciji "Dunavski vilenjak", po naređenju generala Valtera fon Štetnera, potopili celu Crnomorsku flotilu sa oko 200 patrolnih čamaca, sanitetskih brodova i barži nemačke crnomorske flote duž Đerdapske klisure.
  • Правда

    27.05.2020 20:01
    Намачи сада Срб Ратни Бродови
    Мислим ако да је то ратни плен и да те бродове ако већ плаћамо вађење а и до сада правии огромну штету Србије.
    Пре него што се предају Немцима када их већ о нашем трошку вадимо боље Србија поред Дунава да напрви музеј а не Немци у Немачкој и да о нашем трошку касирају од посетилаца .
    А где је страх што су мештани претрпели да нешто не експлодира.
    На то месту се налази огромно благо које Србија неби требала дозволити да се изнесе напоље.
  • Gnojko

    27.05.2020 16:16
    Sve se javljaju talenti, kao Nemci neka plate itd. Izgleda da ne kapiramo ko je ko na međunarodnom planu. Megalomanija, šta li?
  • Банг Брос

    27.05.2020 13:45
    Prvo da konačno utvrdimo šta se od eksploziva i ubojnih sredstava i u kojoj količini nalazi na 23 potopljena broda, što je preduslov da bismo sledeće godine bezbedno mogli da krenemo i sa vađenjem, za šta ćemo izdvojiti 23 miliona evra", rekla je Mihajlović,



    Za 23 potopljena broda 23 mil e. Znači za svaki brod po milion e. Ok kad bi te pare naplatili od Nemačke ali bojim se da ćete to od naših para uraditi...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija