Niko ne saslušava ministre, uprkos prijavama

Za šest meseci, od kako su protiv 14 ministara podneti zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka, samo njih troje je saslušano.

Za šest meseci, od kako su protiv 14 ministara podneti zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka, samo njih troje je saslušano. U beogradskom Prekršajnom sudu kažu da moraju biti ispunjene zakonske pretpostavke da bi neko bio priveden na saslušanje.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić podneo je decembra prošle godine zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv 14 ministara zbog nepoštovanja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

Do danas ne samo što nema odluke, već praktično predmeti nisu započeti. Tako je, izgleda, najveći uspeh što nijedan zahtev za pokretanje postupka protiv ministara nije i odbačen.

U prekršajnom sudu, saslušani su ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić, bivši ministar energetike Petar Škundrić, a ministarka sporta Snežana Samardžić Marković svoju izjavu poslala je pismenim putem.

Otišlo se i korak napred, pa je i bivšem ministru poljoprivrede Saši Draginu upućen poziv na saslušanje.

Na pitanje šta je razlog da većini ministara nije poslat ni zahtev da dođu i daju izjavu, odgovor suda je da su ostali predmeti na uređenju. Uređenje praktično znači da je sud od kancelarije poverenika tražio da dostavi podatke, odnosno objašnjenje – kog dana je počinjen prekršaj zbog kog je podneo zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv ministara.

Međutim, s druge strane, činjenica je da u ovim predmetima koji se vode najjednostavnije rečeno nema određenog dana u kome je počinjen prekršaj. Ministarstva krše Zakon o zaštiti podataka o ličnosti već oko dve godine, to jest, krše ga najmanje 730 dana.

Iako u sudu tvrde da je sve regularno i da se prema ministrima odnose isto kao i prema građanima, većina funkcionera je verovatno i zaboravila na postupak protiv njih. Tako je nepoznanica kada će se zbog kršenja zakona u sudnici naći preostali ministri: životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, prosvete Žarko Obradović, odbrane Dragan Šutanovac, rada i socijalne politike Rasim Ljajić, u vreme podnošenja zahteva ministar nauke Božidar Đelić. Ali i bivši ministri: finansija Diana Dragutinović, zdravlja Tomica Milosavljević, trgovine Slobodan Milosavljević, telekomunikacija Jasna Matić i kulture Nebojša Bradić.

Inače, nadzor kako ministarstva izvršavaju svoje najosnovnije obaveze utvrđene zakonom poverenik je prošle godine čak i najavio pre nego su inspektori počeli proveru.

  • 15.05.2011 17:55
    zato se svi guraju i zele u MINISTARSKE fotelje, rade sta hoce
    oni smatraju da su ministarska RADNA mesta kao stvoreni da NISTA ne rade, da NE POSTUJU zakone
    da uzimaju koliko im treba i pored visokih mesecnih primanja i svih ostalih beneficija
    da ne placaju ama bas nista
    ajooooj...mnogo toga MINISTRI u srbiji NISTA ne poztuju a ponajvise GRADJANE Srbije

    P.S. odmah iza minisatra po bahatosti i nepostovanju Ustava i zakona su POSLANICI

    e tu su svi stranacki lideri ili clanovi raznih stranaka u apsolutnoj koheziji, jedan drugoga podrzavaju, i stite..samo po potrebi nekoga iz suprotne nekoalicione stranke izvuku da opanjkavaju ili svog stranackog kolegu koji je malko iskliznuo iz njihovih sema poslovanja

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija