Dan borbe protiv homofobije i transfobije
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije, 17. maj, biće obeležen predstavljanjem izveštaja o stanju ljudskih prava i skupom o smanjenju nasilja i diskriminacije LGBT osoba.
Povodom 17. maja Gej strejt alijansa (GSA) predstaviće godišnji izveštaj o stanju ljudskih prava lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih (LGBT) osoba u Srbiji za 2010. godinu "Korak po korak".
Kako je najavljeno, na prezentaciji će, između ostalih, govoriti i gradonačelnik Beograda Dragan Djilas, direktor Uprave za ljudska i manjinska prava pri Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i državnu upravu i lokalnu samoupravu Nenad Djurđević i zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Adriano Martins.
GSA od 2007. godine priprema i uređuje godišnje izveštaje koji obuhvataju teme kao što su slučajevi nasilja i diskriminacije nad LGBT osobama, odnos državnih institucija i političkih partija, sloboda javnog okupljanja, kao i druga pitanja vezana za prava LGBT osoba u Srbiji.
U Skupštini grada biće održan skup "Mere za smanjenje nasilja i diskriminacije nad LGBT osobama u Srbiji", koja ima za cilj da otvori dijalog između državnih i gradskih institucija i LGBT pokreta.
Diskusiju će otvoriti predsednik radne grupe za utvrđivanje prioriteta bezbednosti ljudi i imovine Dejan Ranđić.
Gej lezbejski info centar (GLIC) upozorio je da je homofobija u Srbiji široko rasprostranjena i da zahteva ne samo jedan dan,već svakodnevnu borbu.
GLIC je ponovo zatražio donošenje Nacionalne strategije borbe protiv homofobije, jer kako je istaknuto, državni organi moraju aktivno da se uključe i pomognu LGBT organizacijama u borbi protiv homofobije, navedeno je u saopštenju.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije obeležava se od 1990. godine kada je Svetska zdravstvena organizacija skinula homoseksualnost sa liste bolesti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar