Razlog je, kaže Kisić Tepavčević, nova reklasifikacija pozitivih na virus. Ona kaže da je u petak Krizni štab doneo odluku da se dosadašnji strog pristup nadzora nad Covid-19 "relaksira".
Naime, kako kaže, na sednici Kriznog štaba je odlučeno da je kod asimptomatskih pacijenata dovoljan jedan negativan PCR test, umesto dosadašnjih dva, da bi se osoba smatrala zdravom, kao i da je vreme praćenja toka bolesti, kod tih pacijenata, skraćeno.
Na sajtu Covid19.u petak je objavljeno da je broj izlečenih 6.931, dok je dan kasnije taj broj iznosio 11.056.
"Imajući u vidu sve povoljniju epidemiološku situaciju u našoj zemlji, koja se pre svega ogleda u predominantnim asimptomatskim oblicima infekcije, jer više od 75 odsto ne bi bilo otkriveno da intenzivno ne tragamo za njima, mi smo na Kriznom štabu u petak doneli odluku da su se stekli uslovi za manje strog pristup nadzora", navodi Kisić.
Objašnjava da to sada podrazumeva da osobe kod kojih se utvrdi prisustvo virusa, a nemaju znakove bolesti, nakon kliničkog pregleda idu u kućnu izolaciju, a ne u privremenu bolnicu. U kućnoj izolaciji, dodaje, ostaju 14 dana, a ako do tada ne razviju nijedan simptom bolesti, rade PCR test i ako su negativne označavaju se kao zdrave.
U skladu sa novim kriterijumima napravljena je i reklasifikacija statusa svih pozitivnih slučajeva, kaže Kisić.
Ističe da je Srbija od momenta šire dostupnosti PCR testiranja imala jedan od "najkonzervativnijih" pristupa u nadzoru nad Covid-19, uključujući, podseća, intenzivno traganje za svim potencijalnim nosiocima infekcije. Podseća i da je u fazi najveće aktivnosti virusa odlučeno da se izoluju svi potvrđeni slučajevi, bez obzira na težinu kliničke slike.
U skladu sa kriterijumima Svetske zdravstvene organizacije, dodaje, prihvaćeno je i da su za izlečenje od Covid-19 potrebna najmanje dva negativna PCR testa i ističe da Srbija nikada nije koristila brze testove u tu svrhu, kao što su radile druge zemlje.
U jednom momentu, odlučeno je, kaže Kisić, da pacijenti koji tokom hospitalizacije imaju povlačenje svih simptoma u trajanju od najmanje sedam dana i jednog negativnog PCR testa, slati su u kućnu izolaciju od dve nedelje, nakon čega bi ponovo radili PCR test, koji bi se, ako je nalaz negativan, označavali kao zdravi.
Nekada je status pacijenta označenog kao oboleo trajao i dva meseca, ukazuje Kisić, imajući u vidu da vreme hospitalizacije traje od dve do tri nedelje, plus vreme koje je potrebno za čekanje PCR testa i vreme kućne izolacije od 14 dana.
Prema novim kriterijumima, status pozitivne osobe sada može da traje 14 dana, ako je osoba bez simptoma.
Komentari 35
Peđa
Predragg
Zarazeni otkriveni od 01.06 do 07.06. (svega 7 dana poslednja,inkubacije simptomi promene itd.) 18+24+69+48+96+74+82 danas ukupno 411. Nije cudno da ce prosecna plata skoro biti 900 eura,brojali podanici na prste,na pasulj ,sricali.
bruka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar