Kako piše "Politika", kada je shvatio da se u školi održava sednica nastavničkog veća na kojoj se raspravlja o đačkim ocenama, iz sve snage je udario u vrata školske zbornice u kojoj su sedeli profesori i ozbiljno povredio sopstvenu šaku.
Iako ova scena deluje pomalo nadrealno, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković, inače profesorka književnosti, kaže da su roditelji sve nasrtljiviji i agresivniji, a institucija profesora sve manje poštovana.
"Roditelji su odavno prešli granice koje nisu smeli i sve više zaboravljaju činjenicu da su nastavnici stručni i edukovani za svoj posao. Kada sam ja počinjala da radim, roditeljima je bio zabranjen dolazak u školu nakon 1. juna, kada počinju da se zaključuju ocene. Danas krajem svake školske godine naši hodnici vrve od roditelja namernih da objasne nastavnicima kako su pogrešili u ocenjivanju njihove dece. Profesorima, koji su nekada imali neprikosnoveni autoritet, danas se prebacuje da su oni krivi što deca imaju loše ocene, a kada se taj profesor požali direktoru zbog maltretiranja od strane roditelja, najčešće dobije odgovor 'greška je u tebi jer nisi autoritet'. Roditelji ne shvataju da na taj način deci šalju poruku da ne moraju da se trude i poboljšaju ocene jer će oni to da srede. Kada dete odraste ti roditelji će krenuti kod njih na posao da bi opravdali kašnjenje ili poslodavcu objasnili kako ono zaslužuje povišicu. I suočiće se sa surovom spoznajom gde su granice njihovog uticaja", smatra sagovornica "Politike".
Ovakva reakcija roditelja mogla se videti, na primer, na utakmici mladih vaterpolista Partizana i Beograda, koja se prošle godine održala na Banjici, a koja verovatno ne bi dobila toliku medijsku pažnju da se na njoj nisu potukli roditelji suprotstavljenih timova. Dok su deca na tribinama sportski bodrila svoje drugare vaterpoliste, njihovi očevi i majke su fizički nasrnuli jedni na druge. Sličan incident se dogodio i na terenu PKB iz Kovilova, gde su se na tribinama potukli roditelji mladih fudbalera.
Slična situacija i u drugim zemljama
Kako ovo nije problem samo profesora i nastavnika u Srbiji, potvrđuju rezultati upravo objavljenog istraživanja u Australiji koji govore da čak 83 odsto nastavnika priznaje da je razmišljalo o promeni profesije zbog maltretiranja od strane đaka i njihovih roditelja.
Ljutite objave na Fejsbuku, agresivni mejlovi, nasilno ponašanje i zlostavljanje školskog osoblja postalo je, izgleda, svakodnevica školskog života. Svaki treći direktor škole koji je učestvovao u ovom istraživanju doživeo je pretnje od strane roditelja, a dve trećine od 560 anketiranih nastavnika nedavno su bili zlostavljani od strane roditelja. Raditelji nasilnici češći su u osnovnim školama, a žrtve su im uglavnom mlade nastavnice. Najčešći oblik zlostavljanja je vikanje i unošenje u lice - prijavilo je devet odsto nastavnika, dok je u jednom procentu slučajeva došlo i do fizičkog napada.
Kako navode autori istraživanja, neki razlozi napada krajnje su banalni: nastavnik nije okačio nedovršen đački rad na pano u učionici ili dete nije dobilo ulogu u školskoj predstavi.
Na svakog pristojnog roditelja dolaze dva koja to nisu, primećuje stručnjak za bezbednost Suzan Maklin, koja upozorava da je maltretiranje nastavnika i škola preko imejla u porastu. Jedan od glavnih uzroka nasilničkog ponašanja roditelja jeste ideja da dete uvek treba da bude srećno i zadovoljno - roditelji ne žele da njihovo dete doživi bilo šta što mu je neprijatno i stupaju u akciju čim se to desi.
Školski psiholog Branka Tišma za "Politiku" ističe da su roditelji, po definiciji, subjektivna bića koja nemaju realan odnos prema školskom postignuću svog deteta. Oni gledaju samo svoje dete, a ne i razred kome pripada. Posmatraju dete koje u kućnim uslovima relativno uspešno savladava zadatke i ubeđeni su da ih nastavnik mrzi kada ga ocenjuje nižom ocenom.
"Različiti su razlozi zbog kojih su roditelji nasilni. Neki prete jer misle da su tako u mogućnosti, drugi su ubeđeni da su njihova deca genijalci koji su nepravedno ocenjeni nižom ocenom, a treći jednostavno vide da se ostali roditelji bezobrazno ponašaju i ostvaruju svoj cilj, pa i oni reaguju na isti način. Mnogo je lakše detetu nego roditelju objasniti zašto je dobilo nižu ocenu jer očevi i majke jedinice, dvojke i trojke doživljavaju kao ocenu sopstvenog roditeljstva", navodi ovaj psiholog.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 33
Prosvetar
Nisu prosvetari pregaženi, nego poniženi i sputani. Danas ako profesor obori dete na razredni ispit, samo kažnjava sam sebe jer mora da organizuje dodatnu nastavu, individualni rad, a za sve to se vode posebni zapisnici i dnevnici. To je mnogo dodatnog posla koji se naravno ništa ne plaća a dete opet neće učiti. Onda tu je ispit u avgustu, znači kazna za nastavnika i još par njih koji moraju da budu u komisiji i na kraju je bolje da puste dete da što pre ode iz škole nego da se gnjave sa njim još godinu dana duže. Sve to vreme neka deca su nevaspitana a nastavnik ne može ni da ih izbaci sa časa. Time deca kvare čas drugoj deci koja bi htela da uče i rade. Vreme je da se suočimo sa istinom a to je da nije svaka škola za svakoga.
E sada malo o prevaziđenosti, prevaziđeni su školski programi, ali to je toliko ozbiljna tema da zaista nije mesto u komentarima preko novina.
Kokra
Poljski WC
Tzv. nastava na daljinu je pokazala da nastavnici nemaju ni dobar internet ni dobre računare a ni dodatnu opremu. Za kvalitetnu nastavu na daljinu ti treba pre svega laptop koji rad dobro i brzo, a to nije onaj iz supermarketa za 300 evra nego neki sa SSD-om za 600-800 evra. Drugo, treba ti dobra web kamera, dobar interent, a vrlo verovatno i grafička tabla za skiciranje i crtanje. Onda treba znati raditi sa softverom za snimanje i montažu videa i na kraju to sve publikovati na Internetu da deci bude dostupno. Za pripremu jednog časa od 45 minuta realno treba ceo radni dan ako se tako sprema.
E sad je pitanje, koji nastavnik sa platom od 400€ ima para da kupi sebi takvu opremu i odakle mu vremena ako nedeljno mora da održi uživo 20 časova? Naravno da to tako ne ide.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar