U Nemačkoj su ovi uređaji 15 odsto jeftiniji, Ujedinjeno Kraljevstvo je jeftinije za čak 18 odsto, dok je kod nas elektronika bila skuplja nego u Norveškoj za jedan procenat.
Cene roba i usluga u Srbiji su 2019. godini bile na nivou od 57 odsto proseka Evropske unije, odnosno roba je bila jeftinija za 43 odsto od evropskog proseka.
Međutim, kako piše
Danas, naš bruto domaći proizvod po stanovniku je čak 59 odsto manji od prosečnog u EU.
U odnosu na 2012. godinu nivo cena u odnosu na EU je povećan za 4,5 procenta, a BDP po stanovniku za svega jedan procenat.
Hrana i bezalkoholno piće je u Srbiji bilo jeftinije za 22 odsto od proseka Evropske unije, dok su alkohol i duvan jeftiniji za 38 odsto, ali ipak nismo bili najjeftiniji zato što je hrana u Poljskoj čak 30 odsto jeftinija od proseka.
Kada se govori o cenama vozila nalazimo se među jeftinijim zemljama u Evropi za kupovinu, sa cenama 14 odsto ispod prosečnih.
U poređenju sa EU, ubedljivo smo najjeftiniji kada se radi o cenama u restoranima i hotelima, koje su upola niže. Od zemalja članica samo je Bugarska sa 55 odsto jeftinijim ugostiteljskim uslugama, ispod proseka EU.
Veroljub Dugalić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Kragujevcu, zaključuje da ako bismo merili potrošačku snagu i primanja, život u EU je jeftiniji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Lufthansa
Nemanja
Kakvih 13%, svaki vredniji i traženiji komad tehnike je i po 30% skuplji nego u svetu.
Jedino nije precenjena ona "tehnika" od cca 200 jura komad koja možda traje do kraja garantnog roka :(
Fićo
Bolje provesti sto godina kao milioner, nego nedelju kao siromah!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar