Oni su pozvali premijerku Anu Brnabić i predsednika Aleksandra Vučića da nađu način da im se omogući povratak.
Grupa srpskih državljana je u saopštenju navela da su pismo uputili ne zbog monsuna, ne zbog opasnosti od zaraznih bolesti, ne zato što su ostali bez novca i ne zbog "leoparda koji sve češće vrebaju oko njihovih kuća", već zbog toga što kao građani Srbije imaju pravo da se vrate u svoju zemlju.
Grupa je navela da se ne zna do kada će u Indiji trajati karantin, niti kada će se otvoriti međunarodni avio saobraćaj.
Državljani Srbije u pismu, čiji je prvi potpisnik umetnik Kristian al-Droubi, naveli su da su se tokom četiri meseca pandemije neki građani Srbije evakuisali iz Indije, ali da jedan deo nije, jer su letovi bili veoma skupi, a transport preko drugih država rizičan.
"Negde put nije bio ni moguć, jer u transfer državama nije funkcionisao avio-saobraćaj, a iz Indije nema drugog načina da se izađe do avionom", navodi se u pismu.
Pismo prenosimo u celosti:
Poštovani predsedniče Vučiću, premijerko Brnabić,
Obraćam vam se u ime nekoliko desetina građana Republike Srbije koji su pre četiri meseca, zbog epidemije virusa korona i uvođenja karantina u skoro svim državama širom planete, ostali zaglavljeni u Indiji, bez mogućnosti povratka kući u skorije vreme.
U Indiji se ni u ovom trenutku tačno ne zna do kada će trajati karantin, niti se zna kada će profunkcionisati međunarodni avio-saobraćaj. Broj zaraženih raste i opet se gradovi stavljaju u karantin, a ponovno uspostavljanje avio-saobraćaja odlaže se iz nedelje u nedelju.
Na samom početku karantina u Indiji, mi smo se uz pomoć Ambasade Srbije organizovali u jednu grupu preko koje smo razmenjivali informacije i to uglavnom o evakuacionim letovima drugih država koje su iz dobre volje i kurtoazije obaveštavale našu ambasadu o povremenim letovima iz nekih većih gradova Indije. Ti letovi su nekad bivali otkazivani, a neki su bili potvrđivani na sam dan leta, zbog čega je veoma teško organizovati se u tom slučaju. Tih je letova sada nažalost sve manje, i čekanje na njih je lutrija.
Tokom protekla četiri meseca neki građani Srbije uspeli su da se evakuišu, ali jedan deo nije, jer su ti letovi bili izuzetno skupi, a i rizični zbog transfera preko drugih država. Negde čak nisu bili ni mogući, jer u transfer državama nije funkcionisao avio-saobraćaj, a iz Indije nema drugog načina da se izađe do avionom.
Mi razumemo da je trenutna situacija teška, ne samo u Indiji, nego i u Srbiji, da mnogo pažnje i energije ide na borbu protiv virusa, ali istovremeno smatramo da Vlada Republike Srbije ne sme da zaboravi ni svoje građane koji su ostali izvan Srbije i koji žele da se vrate u svoju zemlju. Na to čekamo četiri duga meseca. Stoga se obraćamo vama, predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijerki Srbije Ani Brnabić, da nađete načina da se mi, preostali građani Republike Srbije koji su zaglavljeni u Indiji, čim pre moguće, vratimo svojim kućama.
Ovim pismom obraćamo se vama i javnosti u Srbiji kako bismo sve vas obavestili o trenutnoj situaciji u drugoj najmnogoljudnijoj državi na svetu, u kojoj sve teže opstajemo. Napominjemo da su neki od građana Srbije koji su zaglavljeni ovde u finansijskim neprilikama jer ne mogu da rade i da se situacija sa širenjem virusa iz dana u dan pogoršava, kao i to da je za strance situacija prilično nepovoljna.
U nadi da ćete svojim građanima pomoći da se vrate svojoj kući, pozdrav iz Indije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Sonja
?
Znate li kako su sve povezani globalni umovi ovde?
https://www.internations.org/india-expats/serbs
I ko treba tim ljudima sad da obezbedi kartu za nazad?
@?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar