Nemačka banka finansirala proizvodnju kasetnih bombi
Direktna proizvodnja kasetnih bombi u Nemačkoj je ilegalna, ali zakon nije zabranio i finansiranje njihove proizvodnje - na videlo su izašle informacije o tome da pojedine nemačke banke finansiraju njihovu proizvodnju.
Nemačke bankarska kuća Dojče banka i koncern "Alijans", kao i filijala "UniKredit grup HipoFerajnsbank" u Nemačkoj iskoristile su ovu rupu u zakonu i sa 1,5 milijardom američkih dolara u proteklom periodu finansirale kompanije za proizvodnju kasetne municije u državama u kojim je to legalno.
U borbi protiv sopstvenog pobunjenog naroda, Moamer Gadafi i njegova vojska u Libiji svakodnevno upotrebljavaju kasetne bombe marke "MAT 120" koje je proizvela španska firma "Instalaza".
Informaciju da ovu špansku kompaniju za proizvodnju oružja značajnim kreditima finansira Dojče banka otkrio je Savez nevladinih organizacija "Fejsing Fajnens".
Predsedavajući Saveza Tomas Kihenmajster objašnjava: "Istraživali smo na osnovu poslovnih izveštaja. Došli smo do podatka da je Dojče bank 2007. godine odobrila kredit firmi Instalaza u iznosu od 3,1 miliona evra. To, naravno, znači da je Dojče banka pomogla proizvodnju kasetne municije".
Prema podacima "Fejsing Fajnensa", Dojče banka je do sada uložila oko 750 miliona dolara u najmanje četiri proizvođača kasetne municije. Sledi koncern "Alijans" sa svojim novčanim angažmanom u iznosu od 581 milion dolara, a potom "Unikredit grup Hipo Ferajnsbank" koja je preko svoje investicione filijale "Pajonir" uložila 155.9 miliona dolara.
Kihenmajster posebno ističe poslovni odnos Dojče banke sa američkim proizvođačem kasetnih bombi "Tekstron" kojem je još u martu ove godine odobrila kredit od 142.9 miliona dolara.
"Tekstron" će iskoristiti ovaj novac da proizvede kasetne bombe koje je naručila Indija, a sve u cilju rešavanja stalnog konflikta sa Pakistanom oko regiona Kašmir, ocenjuje Kihenmajster.
Komentari 1
Lalla
A Srbija nije potpisik dokumenta o zabrani upotrebe kasetnih bombi....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar