U isto vreme za ugroženi Novi Pazar iz budžetske rezerve izdvojeno je 10 puta manje novca - 91 milion dinara.
Redakcija 021 kontaktirala je Vladu Srbije u vezi sa ovom donacijom, ali odgovore nismo dobili.
Glavni urednik NIN-a
Milan Ćulibrk kaže za
N1 da nije sporno da li treba dati novac za uređenje Hrama, već da je pogrešno što taj trošak nije ranije planiran, dok se budžetska rezerva troši za nešto što nije hitno.
Ćulibrk upozorava da se budžetska rezerva koristi kao sredstvo za kupovinu podrške, te da se svake godine enormna suma od 400 miliona evra potroši kroz budžetsku rezervu.
"Tu mi vidimo šta je njima važnije. Važnija im je podrška Crkve za nešto što se sprema, nego borba sa koronavirusom. Dakle, nije sporna sama upotreba novca, odnosno namena za koju je novac određen. Problem je u tome što se to moglo predvideti i originalnim predlogom budžeta u novembru, a i kada je usvajan rebalans u maju. Dakle, pre samo mesec i po dana Skupština je raspravljala o rebalansu i u tom rebalansu niko nije pominjao tih milijardu dinara za završetak Hrama Svetog Save. Pa nemoguće da su u Vladi shvatili u poslednjih mesec dana da je taj novac neophodan u tako kratkom roku za tu namenu. O tome se radi. Ovo je idealan način da se izbegne javnost i za još manju transparentnost trošenja novca poreskih obveznika ove zemlje. Na tome građani moraju da insistiraju jer to je njihov novac", smatra Ćulibrk.
Vladika Grigorije: Čemu crkve i hramovi ako u njima neće biti ljudi
Vladika Grigorije izjavio je za
Danas da je u ovom trenutku potrebnije usmeriti novac u bolnice, a ne u crkve.
"Više puta sam govorio da ne treba graditi toliko crkava, jer imamo bolnice u kojima nema peškira, papira, gde je sve zapušteno… Teško je gledati sve to jer i to je odraz naše Crkve", rekao je vladika Grigorije.
Još kao episkop Zahumsko-hercegovački 2013. godine je doneo preporuku da se na teritoriji kojom je tada upravljao do daljeg ne grade hramovi.
"Na ovaj način želimo da preporučimo svima koji su imali ili će imati nameru da prilažu novac u izgradnju hramova, da planirana sredstva daju za uređenje ili izgradnju vrtića, škola, zdravstvenih ustanova i humanitarnih organizacija", poručio je tada vladika, a njegove reči naišle su na osudu najtvrđeg krila SPC i tvrdokornih vernika.
Grigorije je ostao pri svom stavu, ponavljajući da bi bilo veoma dragoceno da se pomognu bolnice i škole.
"Nemam ništa protiv gradnje crkava i hramova, kako bi to, uostalom, bilo moguće. Samo mislim da imamo dosta crkava i hramova, a čemu crkve i hramovi ako u njima neće biti ljudi", poručio je vladika Grigorije.
SPC osudila komentar Vladike Grigorija
Srpska pravoslavna crkva (SPC) "zgrožena je nad činjenicom da se teška epidemiološka situacija u Srbiji koristi za političke obračune i napad na SPC", saopšteno je danas iz kabineta patrijarha Irineja.
"Postavlja se pitanje zbog čega je, ili kome "bilo potrebno da međusobno suprotstavi izgradnju Spomen-hrama Svetog Save na Vračaru, kao crkveni i nacionalni projekat, i epidemiju korona virusa i tešku borbu za život svakoga čoveka? Da li vladika Grigorije i njegovi istomišljenici misle da Crkva izgradnjom Spomen-hrama na bilo koji način odmaže ovoj borbi ili tvrde da bi situacija bila bolja da se izgradnja potpuno obustavi", piše u saopštenju.
Podseća se da je izgradnja Spomen-hrama crkveno-državni projekat od izuzetnog značaja, započet pre više od sto godina, i da ga pored Vlade Srbije podržavaju i Ruska pravoslavna crkva i ruska država.
Takođe se naglašava da je SPC nebrojeno puta pomagala i pomaže i bolnice i zdravstveni sistem Srbije, i da to čini i u ovim danima borbe sa epidemijom. Ukazuje se i da je vladika Grigorije nepozvan i kanonski nenadležan da deli lekcije Patrijarhu srpskom i Svetom Sinodu.
Najavljuje se da će na predstojećem Svetom Arhijerejskom Saboru vladika Grigorije imati priliku da objasni svoje izjave braći arhijerejima, jer je, kako se podvlači, "Sabor, kao najviše crkveno-zakonodavno telo SPC, jedini ovlašćen da donosi odluke po pitanju dalje izgradnje hrama Svetog Save".
Na kraju se konstatuje da je Vladika Grigorije svojom izjavom postao "perjanica antisrpskih i anticrkvenih krugova u Srbiji", navodi se u saopštenju iz kabineta patrijarha.
Nije prvi put da Vlada finansira radove na Hramu Svetog Save iz budžetske rezerve - zapravo to je pravilo već nekoliko godina. Samo u toku 2019. iz tekuće budžetske rezerve je Crkvi isplaćeno 11 miliona evra. Osim toga, za Hram Svetog Save se posebno izdvaja novac od doplatnih poštanskih markica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 35
9
otetu od narodnog znoja. Samo dok neimari završe.
Muzika sa proslava pobeda i pjevač međunarodnog
kalibra već ne odudaraju od ambijenta,a način namicanja
para takođe ZULUM I HARAČ.
Banderaš
Mastodont
Nema nikakvih 'Božijih svetinja', samo vaša primitivna verovanja i idiotske nakardne zgrade koje im podižete kao što je ovaj hram. Ako hoćete podižite ih do mile volje dok ne umrete od gladi, ali sjašite više sa državnog vimena.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar