Kako priča za Politiku, kada bi se poredila iskustva iz Italije i Srbije, najpre bi se bilo potrebno osvrnuti na fudbalske utakmice.
"U Italiji je utakmica između Atalante i Valensije u Milanu 19. februara raširila zarazu. U Srbiji je bilo više od 400 aktivnih slučajeva kada je dozvoljeno da se igra derbi, još neke utakmice, ali i da se održe izbori. Potrebna je mnogo bolja koordinacija sa vrha i više testiranja ljudi sa simptomima oboljenja", naglašava dr Milić.
Sagovornica Politike kao problem vidi i nepoštovanje kućne izolacije i lošu organizaciju kovid ambulanti, koje takođe mogu da doprinesu širenju zaraze.
"Na primer, pacijent sa simptomima kovida 19 ide u ambulantu u Veliku Planu. Tamo mu rade brzi test i izvade krv. Ako je test negativan i analize dobre, pošalju ga kući da se leči. Ukoliko analize nisu dobre, pacijent se šalje u Smederevsku Palanku, koja je 12 kilometara udaljena, kod infektologa, koji treba da izda uput za snimanje pluća na rendgen aparatu. Onda se to tamo uradi. Pa se potom opet vraća kod infektologa po uput za PCR test koji se radi u Velikoj Plani. Dakle, pacijent sa simptomima kovida prolazi četiri, pet punktova, umesto da sve uradi na jednom mestu. A čekanje u redovima doprinosi da ako neka osoba nije imala koronu može da je dobije u tom čekanju, ili ako neko ima virus, a ostali koji stoje u redu nemaju - mogu da ga dobiju", objašnjava dr Milić.
Ističe da je važno imati na umu da brzi test u prvim danima bolesti može biti negativan, ali da to ne znači da pacijent nema koronu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
vladaNS
Pozdrav iz Vojvodine
dijasporac
V
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar