U Deklaraciji koja je usvojena na Prvoj interkatedarskoj srbističkoj konferenciji u Tršiću, u junu ove godine, između ostalog se navodi da su maternji jezik i književnost najvrednija duhovna dobra jednog naroda, čuvari njegovog pamćenja i kulture.
Dodaje se da maternji jezik nije samo sredstvo komunikacije, već i nosilac kolektivne i individualne memorije, koje se međusobno dopunjuju i snaže.
"S obzirom da je broj časova srpskog jezika najmanji u okruženju i u Evropi, povećanje bi svakako uticalo na uspešnost realizacije sadržaja svih drugih predmeta, kao i rezultate međunarodne provere funkcionalne pismenosti učenika", ističe se u Deklaraciji.
Pored toga, Nacionalni prosvetni savet je preporučio vraćanje književnih dela naših i svetskih klasika u gimnazijske programe srpskog jezika i književnosti.
Nakon analize programa sva četiri razreda gimnazije, jednoglasno je odlučeno da se Ministarstvu prosvete, kao i Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja pošalje, kako predlog Deklaracije, tako i predlog revizije.
Ukoliko savet bude usvojen, đaci će ponovo čitati i Ćosićevo "Vreme smrti", drame Dušana Kovačevića, Aleksandra Popovića, Ljubomira Simovića, poeziju Matije Bećkovića, "Ex Ponto" Ive Andrića, Bodlerovog "Albatrosa", Hemingvejev roman "Starac i more", kao i narodnu epsku pesmu "Boj na Mišaru".
Nacionalni prosvetni savet predlaže jasnije nacionalno profilisanje predmeta maternjeg jezika i književnosti, a samim tim kvalitetnije i sveobuhvatnije opšte obrazovanje za svakog đaka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
nbns
Dragan
Ps od društvenih nauka jedino što treba pojačati je istorija, jer ko razume istoriju, tazumeće i svet.
1234
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar