Istraživanje javnog mnjenja o odnosima građana Srbije prema Kosovu sprovedeno je od 6. do 12. marta na reprezentativnom uzorku od 1.203 ispitanika u saradnji sa istraživačkom kućom Ninamedia.
Gotovo polovina ispitanih (46 odsto) smatra da nije moguće da Srbija ponovo ostvari punu kontrolu i suverenitet nad Kosovom, dok 38 odsto smatra da to jeste moguće. Da je to moguće u većoj meri smatraju ispitanici stariji od 45 godina i ispitanici sa najnižim nivoom obrazovanja, navodi se u istraživanju.
Da je Kosovo izgubljeno smatra 42 odsto građana, dok je 46 odsto stava da nije. Stav da je Kosovo izgubljeno je većoj meri izražen kod ispitanika starosti 30-44 godine, ispitanika sa najvišim nivoom obrazovanja i gradskog stanovništva, pokazuju rezultati.
Od ukupnog broja ispitanika, 77 odsto građana ne bi podržalo nezavisnost Kosova zarad bržeg ulaska Srbije u Evropsku uniju, dok bi 13 odsto podržalo. Ispitanici stariji od 45 godina su brojniji u stavu da ne bi trebalo priznati nezavisnost.
Čak 89 odsto ispitanika ne zna šta je plan Vlade Srbije o Kosovu.
"Plan predsednika Aleksandra Vučića koji bi Kosovu doneo nezavisnost, a građanima Srbije stabilnu državu i bolji standard" ne bi podržalo 57 odsto ispitanika, 23 odsto bi podržalo ovaj plan, navodi se u istraživanju.
Nešto više od četvrtine (27 odsto) ispitanika smatra da će ova Vlada (Srbije) priznati Kosovo, nešto više od polovine (53 odsto) misli da ova Vlada to neće učiniti, dok petina ne zna da se izjasni.
Ukoliko bi sutra bio referendum o nezavisnosti Kosova najveći broj ispitanika bi glasao protiv (66 odsto), njih 14 odsto ne bi izašlo na glasanje, 11 odsto ne zna kako bi glasalo dok bi devet odsto glasalo za. Ispitanici koji bi glasali protiv su u većoj meri muškarci i ispitanici stariji od 45 godina.
U odnosu na 2019. godinu uočeno je smanjenje broja ispitanika koji bi glasali protiv nezavisnosti Kosova, saopštio je Institut za evropske poslove.
Institut za evropske poslove je nezavisna, nevladina organizacija koja je u Srbiji osnovana 2010. godine. Institut prati pregovore Srbije sa EU i zalaže se aktivno za članstvo Srbije u evroatlantskim okvirima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 19
Robot
Moj Banat
Mastodont
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar