Kako je dodala, istraživanja će u narednom periodu ukazati na sve posledice virusa.
Jovanović je rekla da se kontroliše i prati epidemiološka situacija u domovima za stare, primenjuju se preventivnih mere, maske i fizička distanca sa onima koji bi, eventualno, mogli da unesu virus u domove.
"Taj deo naše populacije ozbiljno je shvatio primenu epidemioloških mera i oni su najrevnosniji u njihovoj primeni", rekla je Jovanović, a na pitanje o povećanju broja obolelih u ustanovama socijalne zaštite od 14. do 30. jula, dodala je da se ne može očekivati da postoji izolovana zajednica u trenutku kada svuda raste broj zaraženih.
Jovanović je rekla da će jedna od tema za razmatranje na sednicama Kriznog štaba biti i uvođenje obavezne mere karantina ili negativnog PCR testa za strance koji ulaze u Srbiju ili za državljane Srbije koji se vraćaju u svoju zemlju, ali u ovom trenutku tog uslova nema.
"Svakako uzimamo u razmatranje kakva su pravila u drugim zemljama koji zahtevaju negativan PCR test ne stariji od 72 sati od trenutka uzimanja brisa i to je uslov u najvećem delu zemalja", rekla je Jovanović i podsetila i na preporuku Svetske zdrastvene organizacije koja kaže da svaka zemlja samostalno odlučuje o uslovima ulaska na njenu teritoriju tokom pandemije.
Dodala je da za ulazak u Srbiju za sada ne postoji nikakav uslov, ali da se pomno prati situacija.
Prema njenim rečima, bez obzira na trend smanjivanja obolelih od kovida i pregleda u ambulatnama, ne treba zaboraviti da je virus prisutan u populaciji, kao i u zemljama okruženja.
"Ne treba zaboraviti lične preventivne mere - distanca, maska i higijena ruku i prostora, kao i izbegavanja okupljanja. To će biti kodeks ponašanja dok se situacija ne stabilizuje u svetu", rekla je Jovanović.
Jovanović je upozorila da se i na bazenima treba ponašati prema epidemiološkim pravilima ponašanja.
Direktor Kliničkog centra Beograda Milika Ašanin rekao je da je u Beogradu u kovid ambulantama pregledano 300 pacijenata, dok je u kovid delu KC Srbija obavljeno 188 pregleda, uz napomenu da je jedna trećina pregledanih za bolničko lečenje sa upalama pluća.
Anesteziolog Nebojša Lađević rekao je da se, bez obzira na manji broj pregleda u kovid ambulantama, i dalje održava veliki broj pacijenata u jedinicama intenzivnog lečenja.
"Svi oni su teški pacijenti i ne možemo ih lako i brzo izlečiti", rekao je Lađević i naglasio značaj sprovođenja preventivnih mera. "Kratko je vreme da bismo došli do validnih podataka i do pomaka u terapijskim merama, terapije prilagođavamo najnovijim saznanjima, ali imamo komplikovanije je i dugotrajnije lečenje", naglasio je Lađević.
Naredna konferencija za medije biće održana u nedelju, 2. avgusta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Dosta
EU
Američki kliničar
I ja ovako mislim kao moj kolega.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar