"Rezultati su dobri, mnogo bolji nego što smo očekivali. To je velika stvar za privredu i građane", rekla je Brnabić i navela da je u drugom kvartalu 2020. godine 72 odsto anketiranih firmi ostvarilo povećan ili isti obim investicija.
Kako je rekla, raduje što je anketa koju je sprovela PKS pokazala i da "čak 94 odsto anketiranih kompanija ne očekuje smanjenje broja zaposlenih ni u trećem kvartalu".
Dodala je da je država predvidela posebne mere za podršku turizmu i sagledava koje mere je dodatno potrebno preduzeti, s obzirom da će turizam i ugostiteljstvo nastaviti da trpe velike gubitke zbog epidemije.
"Poslodavci kreditiraju državu, a ona kupuje džipove od 33.000 evra"
Vlada Srbije nije odgovorila na zahteve Unije poslodavaca za ublažavanje posledica pandemije među kojima je i zahtev da se porez na dodatu vrednost (PDV) plaća posle naplate i ne kreditira država koja ima para da kupuje luksuzne džipove od 33.000 evra, izjavio je ranije počasni predsednik tog udruženja Nebojša Atanacković.
On je rekao da se "država ne sme ponašati kao pijani milioner i usred pandemije kupovati lend rovere za kontrolu nepropisnog parkiranja u Beogradu jer je značajna i mala štednja u situaciji kada privreda ima minimalne prihode".
Unija poslodavaca je prošle nedelje zatražila još i da se smanje PDV u sektoru turizma i lokalne takse, ukine dokumentovanje neoporezivih troškova za prevoz radnika, kao i da troškove bolovanja do 30 dana snosi Republički fond za zdravstveno osiguranje i da se pojednostavi procedura za saglasnost za slanje radnika na plaćeno odsustvo više od 45 dana.
"Pomoć iz drugog paketa je trebalo ponuditi samo najugroženijima, a to se vidi po prihodima i njima je trebalo dati veću pomoć koja će duže trajati umesto što je opet svim firmama dato 60 odsto minimalne zarade za dva meseca", rekao je Atanacković i istakao da mnogi u javnom sektoru, a pri tome ne misli na zdravstvo i prosvetu, "normalno žive dok drugi jako štede".
"Neselektivan pristup od početka"
Činjenica je da je situacija izuzetno teška, postaće na jesen još teža, pa nam je zbog toga potreban tim stručnjaka koji bi razmotrio potrebe privrede i mogućnosti države i doneo odluku šta i kada može da se uradi da se pomogne privredi, izjavila je glavna urednica Nove ekonomije Biljana Stepanović. Ona ističe da je, umesto toga, Aleksandar Vučić, uprkos upozorenjima sa svih strana, potrošio više od 600 miliona evra, koje je prethodno uzeo na kredit sa vrlo visokom kamatom i podelio po 100 evra svima da bi dobio izbore.
"Taj novac mogao se mnogo pametnije i racionalnije uložiti tamo gde je potrebno, da se mislilo na dobrobit države, a ne na svoj opstanak na vlasti", ocenila je Stepanović, navodeći da je sada budžet u minusu, rate ranije uzetih kredita dospevaju na naplatu, privreda pada, stranih investicija neće biti, dok domaćih zbog nedostatka pravne sigurnosti još od ranije nema.
"A mi povrh svega nemamo stručne, trezvene i profesionalne ljude na čelu države koji bi videli šta nam je činiti, doneli ozbiljne mere i na vreme ih sproveli. Umesto toga imamo samo izjave, danas jedno sutra drugo, što privredi šalje signal – snalazite se kako ko zna", ističe Stepanović.
"Najlakše je razdeliti opet svima, samo sad manje jer nema para i u svrhu propagande, što jedino zanima i čime se vlast jedino ozbiljno bavi i govoriti kako vi i dalje pomažete privredi", navodi Biljana Stepanović i dodaje kako se, zapravo, "rasipa novac građana i to iz kredita koje ćemo svi mi vraćati".
Da je ključ u selektivnosti smatra i konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević: "Sreća pa ne dajemo više onih 100 evra svakom glasaču, ali i dalje nema nikakve selektivnosti. I ko zna koliko ćemo puta morati ove mere da ponavljamo i da dajemo i tako možemo doći u situaciju iz 2012. godine da imamo preveliku zaduženost javnog sektora i deficit".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
eksper lonac pišti
Ključa ovaj skspres lonac zvani Srbija.
Ivan
Dalabu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar