Kako se kontroliše rad javnih izvršitelja i šta ih razlikuje od sudskih

Prošlonedeljna vest da je uhapšeno, pa pušteno četvoro sudskih izvršitelja u Valjevu poslužio je kao dobar povod za podsetiti se šta predstavlja sistem kontrole javnih izvršitelja koji poslednjih godina u Srbiji dobijaju sve više ovlašćenja.
Jovan Ristić iz Organizacije potrošača "Efektiva" kaže za Novu ekonomiju da treba imati u vidu da postoji velika razlika izmešu javnih i sudskih izvršitelja.
 
"Razlika je golema. Javni izvršitelji su preduzetnici-profesionalci sa prenetim javnim ovlašćenjima iz oblasti državne uprave, koje imenuje, kontroliše i razrešava Ministarstvo pravde. Njihov primarni izvor prihoda je naknada za uspešno sprovođenje izvršenja", navodi Ristić, inače diplomirani pravnik. 
 
On podseća da su sudski izvršitelji tehnička lica suda koja rade za platu, nemaju autonomiju, nisu esnaf, ni profesija. 
 
"Smatram da i javni i sudski izvršitelji treba da odgovaraju za svoje postupke ako se njihova odgovornost utvrdi, tim pre što obavljaju izuzetno važan posao od javnog značaja za građane i privredu. A dešavanja u Valjevu pokazuju da i jedni i drugi mogu skrenuti na mračnu stranu", poručuje predstavnik "Efektive". 
 
On podseća da su javni izvršitelji od 2012. do 2016. imali paralelnu nadležnost sa sudovima i jednu isključivu nadležnost: za prinudnu naplatu potraživanja nastalih iz pružanja komunalnih i srodnih usluga. Od 2016. imaju isključivu nadležnost za gotovo sve vrste izvršenja, što je još prošireno 2020. godine. 
 
Kako se kontroliše rad javnih izvršitelja
 
Ristić naglašava da su javni izvršitelji pravosudna profesija sa esnafskim udruženjem pod nazivom "Komora javnih izvršitelja", koja sa Ministarstvom pravde, ima ovlašćenje da kontroliše njihov rad. 
 
"Ukoliko ovi kontrolni organi utvrde da je javni izvršitelj učinio neku od disciplinskih povreda iz člana 527 Zakona o izvršenju i obezbeđenju, pokreće se disciplinski postupak pred Disciplinskom komisijom Ministarstva pravde koju čine tri sudije i dva izvršitelja", kaže sagovornik Nove ekonomije. 
 
Rezultat disciplinskog postupka može da bude opomena, novčana kazna ili razrešenje javnog izvršitelja.
 
Ristić napominje da tokom postupka izvršenja sud može da naloži otklanjanje nepravilnosti u njihovom radu, a takvo rešenje predstavlja osnov da se oštećenima nadoknadi šteta.
 
Spisak discilinski kažnjavanih izvršitelja inače je javan i može da se pronađe na internet stranici Ministarstva pravde.
 
Kažnjavanje sudskih izvršitelja
 
"Oni nisu nikakva samostalna profesija poput advokata, javnih izvršitelja, javnih beležnika ili stečajnih upravnika pa da postoji nekakav disciplinski postupak pred esnafskim organima ili resornim ministarstvom. Sudski izvršitelj bi mogao da odgovara kao svaki zaposleni, na osnovu Zakona o radu", kaže sagovornik iz "Efektive".
 
Podseća da su pred uvođenje javnih izvršitelja 2011. godine sudski izvršitelji bili malobrojni, demoralisani, slabo plaćeni i borili su se sa planinom neizvršenih predmeta. 
 
"Bitno je znati da i sudski i javni izvršitelji mogu odgovarati krivičnopravno za svoje postupke, nezavisno od toga da li se protiv njih vodi neki  postupak", zaključuje sagovornik Nove ekonomije. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sympathy

    14.03.2025 09:52
    Ukiniti izvrsitelje
    Ovom narodu je dosta svega.Ukinuti javne izvrsitelje jer oni selektivno sprovode zakone i bogate se na racun obicnog naroda.Ministarstvo pravde i drzava nista ne preduzinaju po ovom pitanju.Dokle vise ovako
  • Stidi se

    17.11.2022 21:08
    Sudski izvrsitelji su izmakli svakoj zakonskoj i etickoj kontroli i pod hitno ih treba ukinuti.Dovoljni su nam advokati i sudske presude,a jos ste nam natovarili i izvrsitelje!?Cemu oni sluze , da dodatno globe narod i "zakonski" otimaju sve sto se oteti moze ,bez da kome odgovaraju i njihovi zahtevi se zavrsavaju:"uplatiti za 7 dana,bez prava zalbe,a izvrsenje ce se u protivnom izmiriti pod prinudom".Gde mi to zivimo?Pa ovo je direktno sramno.!
  • MIODRAG

    18.05.2022 14:44
    izvrsiteljska mafija
    imam status poverioca i u obavezi je izvrsitelj o svakoj fazi da me obavestava medjutim samoincijativno je to prestao tako da neznam ni presudu suda to je kriminalna kastra koja se otela svim vrstama kontrole a tzv komore su marionetske organizacije koje podsticu inkriminisane radnje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija