Hram Svetog Save potpuno bi trebalo da bude završen u oktobru ove godine.
Foto: Fonet
Predsednik Aleksandar Vučić i patrijarh SPC Irinej obišli su radove na unutrašnjem uređenju hrama Svetog Save, a predsednik Srbije je poručio da je ponosan na to što je država preuzela najveći teret za završetak izgradnje Hrama Svetog Save, kao i da je u prethodne tri godine u ovaj hram uloženo više nego u prethodnih 60 godina.
Vučić je rekao da je država Srbija u prethodne tri i po godine u izgradnju Hrama Svetog Save u Beogradu uložila 43 miliona evra, što je najviše u prethodnih 50 godina.
Vučić je primetio da ko sanja veliko, veliko i postiže, a ko sanja malo - ni to ne može da postigne. Kao što su, podseća, svojevremeno kritikovali u Parizu kada je građena Ajfelova kula, dok je to sada jedno od najposećenijih turističkih mesta.
"Sva naša dela ostaju za naredne generacije i ovaj će period biti upamćen ne samo po velikom ulaganju u puteve, pruge i druge infrastrukturne objekte, već i po završetku najvažnijeg verskog i kulturnog objekta", naveo je Vučić. "Ovo će biti nova Sveta Sofija. Nemamo više crkvu Svetu Sofiju, ali imamo Hram Svetog Save", dodao je Vučić.
Dodao je da "hram deluje nestvarno, ima najveći mozaik u celom svetu, od lomljenog stakla, na kome su radili najveći srpski i ruski majstori".
"Ljudi će moći za dva meseca da se raduju završetku Hrama", rekao je Vučić i dodao da je uloženo mnogo novca u završetak radova.
Kaže da su napadali ranije i Zorana Đinđića kada je obezbedio neka sredstva za Hram, ali da je ova vlast zahvaljujući ekonomskim reformama iz 2014. obezbedila deset puta više novca.
"Patrijarh mi rekao da su očekivali da dobiju sa drugih strana finansijsku pomoć, ali da je država preuzela najveći teret i ponosan sam na to", dodao je Vučić.
Prema ranijim najavama, centralnoj ceremoniji povodom završetka radova u Hramu Svetog Save u oktobru trebalo bi da prisustvuje i predsednik Rusije Vladimir Putin. Rusija je uložila sredstva u oslikavanje Hrama, ruski umetnici rade na ukrašavanju kupole, a timove domaćih i ruskih majstora predvodi ruski akademik Nikolaj Muhin, glavni autor i tvorac mozaika.
Inače, mozaik od stakla i kamena učiniće kupolu najvećom u pravoslavnim hramovima, a samo još jedan hram – Pećka patrijaršija ima prikaz Vaznesenja u kupoli. Radi se od lomljenog stakla, što će, uz posebnu svetlost, stvarati utisak da se likovi svetaca pokreću.
Više od 15.000 kvadrata u Hramu biće pod mozaikom. U izradi mozaika korišćeni su najkvalitetniji malteri, prohromske mrežice i vezivna sredstva, što bi trebalo da garantuje trajnost. Oltarski ikonostas biće izrađen u kamenu (karara mermer) sa prikazima u mozaiku.
Radovi se izvode i na izradi čak 300 polijeleja (lustera) za hram, od kojih je najveći centralni polijelej prečnika 20 metara i težine skoro 14 tona. Akademik Muhin autor je i centralnog polijeleja koji će biti izrađen u bronzi, sa ugrađenim ikonama na drvetu.
Hram Svetog Save biće otvoren u okviru velikog jubileja 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
JA bih ga odmah nminirao da dođem a nvlast i posejao travu
ovo je takva sramota i glupost dok narod nema leba da jede i grcmao u dugovima
Proklet vam bio hram
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Novinar Primož Cirman ocenio je kao unutrašnji politički manevar predsednika Srbije izjavu da je bilo reči o tome da gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković bude politički angažovan u Srbiji.
Bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić rekla je da se boji da mandatar, doktor Đuro Macut, neće moći mnogo toga da uradi, kao što ni ona sama nije mogla.
Ministarstvo prosvete podnelo je 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave, potvrđeno je u Ministarstvu.
Državljanki Hrvatske Arien Stojanović Ivković srpske vlasti su odlučile da uskrate gostoprimstvo posle 12 godina života u Beogradu, proteraju je iz zemlje i zabrane ulazak na godinu dana.
Više od sto sudija i tužilaca je danas, posle skupa članova Sindikata sudske vlasti u Beogradu, upozorilo da stavovi ministarke pravde predstavljaju pretnju zaposlenima u pravosuđu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kaže da nikada nije dobila poziv na ročište po tužbi predsednika SSP Dragana Đilasa po kojoj je osuđena da mu plati 300.000 dinara zbog tvrdnji koje je iznela.
Evropski sud za ljudska prava saopštio je danas da je advokat Čedomir Backović, koji je u Srbiji kažnjen zbog vređanja sudije, izgubio slučaj u Strazburu.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić razgovarao je danas sa pritvorenikom Okružnog zatvora u Beogradu koji štrajkuje glađu od 12. marta kada je priveden zbog incidenata na javnim skupovima.
Kompanija "Srbijavoz" saopštila je da je došlo do izmena u organizaciji saobraćaja pojedinih putničkih vozova, koje se odnose na uvođenje novih zaustavljanja na pojedinim stanicama.
Lekar na čelu Vlade Srbije je znak da imamo konsenzus da nam je kao društvu potrebno ozdravljenje, kaže za Danas profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu Radan Stojanović, ujedno i kolega Đura Macuta
Dekanka Filozfoskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović kazala je da su njen suprug Branislav Jovanović i ona zatražili policijsku zaštitu ali da od policije nisu dobili odgovor na taj zahtev.
Komentari 84
Kohoutek II
eot vam bog malo
Jack Pants
ovo je takva sramota i glupost dok narod nema leba da jede i grcmao u dugovima
Proklet vam bio hram
Tesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar