Konzervatori: Spomenik Stefanu Nemanji je soliter koji će ugroziti zgradu železničke stanice grandioznom dimenzijom

Društvo konzervatora Srbihe zahteva od svih nadležnih institucija da odustanu od postavljanja spomenika velikom županu Stefanu Nemanji.
Kako navode, u pitanju je višestruko predimenzioniran i estetski promašen spomenik, pa bi se poštovanjem glasa struke i njihovog zahteva zaustavilo dalje trajno uništavanje arhitektonskih i urbanističkih vrednosti Glavne železničke stanice i Savskog trga u Beogradu.
 
Ukazuju na to da je Stefan Nemanja prikazan nebrojeno puta na freskama i ikonama od 13. stoleća pa nadalje isključivo u monaškoj odori, zbog čega je bilo očekivano da će se novi spomenik nadovezati na postojeće, ikonografski utvrđene i prepoznatljive predstave Stefana Nemanje kao monaha.
 
"Umesto održavanja kontinuiteta tradicije, upisane u kolektivno sećanje srpskog naroda, vladarska ikonografija koju je predstavio skulptor iz Rusije pretenciozni je falsifikat akademizma 19. veka, uvećan šest ili sedam puta u odnosu na uobičajenu visinu monumentalnih spomeničkih obeležja. Ni po čemu taj spomenik - idejni i ideološki proizvod megalomanije orijentalnih despotija - ne uspostavlja vezu sa Srbijom, pa tako ni sa Beogradom 21. veka", navodi se u saopštenju DKS.
 
Dodaju da bi postavljanje ovog spomenika imalo nesagledive posledice po zgradu Glavne železničke stanice u Beogradu, koja je kategorisana kao kulturno dobro od velikog značaja. Kako kažu, ova zgrada predstavljala je u svom vremenu jedno od najmonumentalnijih zdanja tog tipa, simbol tadašnje kraljevske prestonice i prosperiteta države, koja ni po čemu nije zaostajala za svetom u primeni novih tehničkih dostignuća.
 
"Jedan od zadataka konzervatora jeste procena kako će novi projekat u celini delovati na spomenik kulture i njegovu okolinu, budući da, po Zakonu o kulturnim dobrima, oni zajedno uživaju pravnu zaštitu. U ovom slučaju, spomenik Stefanu Nemanji ostvaren je u visini sedmospratnice, pa ga drugačije ne možemo ni tretirati, nego kao soliter koji će biti konstruisan na Savskom trgu i koji će zgradu železničke stanice i vizure ambijenta suštinski ugroziti svojim grandioznim dimenzijama", stoji u saopštenju.
 
Ukazuju na to da podržavaju izradu spomenika osnivaču dinastije Nemanjića, ali uz poštovanje tradicije, za šta je neophodno raspisivanje novog, transparentnijeg konkursa. Oni smatraju da se ovde radi i o kršenju Zakona o kulturnim dobrima i brutalnom ugrožavanju vrednog spomeničkog nasleđa, te zahtevaju od donosilaca odluka da se izvedeni spomenik Stefanu Nemanji ne postavi na Savskom trgu.
 
Zahtevaju i započinjanje javnog dijaloga kojim će se, konsenzusom i bez političkom upliva, doći do najkvalitetnijeg rešenja za buduću namenu Glavne železničke stanice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Komifo

    22.08.2020 11:09
    @Петровград

    I ti siroma nedeljama ne kapiraš da ti niko ne odgovara jer ti je pitanje debilno - da bi sprečio ogromnu glupost, dovoljno je da je ne uradiš, ne moraš da umesto toga smišljaš manju glupost kao alternativu. Ali dobro, ipak možeš da se tešiš da nisi ovde lupetao o nekakvim poređenjima sa Ajfelovim tornjem kao razni sričuči migranti.
  • Bata

    22.08.2020 09:39
    Nacije
    Nemaš ti "Dragane" pojma o nacijama. Ne razlikuješ narod od nacije. Šta su bili stari Grci i Jevreji nego narodi? Nemanja i njegovi potomci u svojim poveljama i pored svoji portreta na freskama uvek naglase da su vladari "srpskih zemalja" i pomorskih, a car Dušan za sebe kaže da je car Srba, Grka i Bugara. Šta misliš da li je mislio na te narode ili na nacije koje će biti "izmišljene" u 18. veku?
  • pepa prasac

    21.08.2020 21:42
    ceger
    sto se bunite, pomislite kolko ce biti dobre sekundarne sirovine za odpad kada ga jednog dana zveknu dole

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija