U porodičnom nasilju ubijeno 16 žena, zabranu prilaska nasilnika "niko ne kontroliše"

U Srbiji je od početka godine u porodičnom nasilju ubijeno 16 žena.
U porodičnom nasilju ubijeno 16 žena, zabranu prilaska nasilnika "niko ne kontroliše"
Foto: Pixabay
Nasilje u porodici rasprostranjenije je nego što se misli, crna statistika i u ovoj godini - 16 žrtava. Pod velom porodične tajne teško ga je otkriti, a žrtvama treba dosta hrabrtosti da prijave nasilnika.
 
Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević kaže za RTS da je veoma bitno da se o nasilju u porodici priča.
 
"To je nešto što nam se ponavlja. U odnosu na prošlu godinu imamo veći broj ubijenih žena, što je vrlo interesantno imajući u vidu da su bile na snazi ove vanredne mere", kaže Stanojević. 
 
Navodi da prema podacima koje imaju, ukupan broj slučajeva nasilja u porodici nije povećan otkako je počela epidemija koronavirusa.
 
"Imamo žene koje se javljaju, koje traže pomoć advokata i psihologa, traže bilo kakvu vrstu sklanjanja. Generalno, broj tih poziva nije povećan, ali broj ubijenih žena jeste veći u odnosu na isti period prošle godine", objašnjava Stanojevićeva.
 
Kaže da je prvog juna bilo tri godine otkako se primenjuje Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji je napravio velike pomake.
 
"Policija ima velik broj intervencija na poziv nekoga ko trpi nasilje ili njegove okoline. Ipak, taj zakon, kao i svi zakoni, ima nešto što mu nedostaje. To je ta situacija, šta ako nasilnik provede recimo 15 dana u pritvoru i istekne mu zabrana prilaska. On se vraća u istu kuću, u istu porodicu gde je i činio nasilje", ističe Stanojevićeva.
 
Kaže da poštovanje zabrane prilaska ne kontroliše niko.
 
"Juče sam dobila informaciju o čoveku koji ima zabranu prilaska i stalno je krši. U pitanju je penzionisani policajac, u pitanju je malo mesto gde se sve zna i gde mu gledaju kroz prste kao svom kolegi. To ne sme da se dešava", naglašava Stanojevićeva.
 
Vesna Stanojević kaže da su žene otvorenije nego ranije kada traže medicinsku pomoć nakon što su pretrpele nasilje u porodici. Ističe da je policija od velike pomoći Sugurnim kućama, a da je veoma važna i uloga medija.
 
"Da nije bilo medije i njihove zainteresovanosti, ova tema ne bi dobila nivo koji imamo danas. Nasilje u porodici je postalo ozbiljna tema i društveni problem. Nekada se tretiralo kao porodični problem. Sada više nije tako, ali sa druge strane, ima medija koji neadekvatno izveštavaju i prave senzacije", naglašava Stanojević.
 
Ističe da je svakako bitno da se o nasilju u porodici govori jer se nekada krilo i smatralo se da je bruka i sramota za porodicu i ženu koja je prijavila nasilje.
 
"Imamo nacionalni SOS telefon, a i mi imamo telefon koji je otvoren 24 sata. I za vreme vanrednog stanja smo imali dosta poziva i to je jako bitno, da žene mogu da se obrate za pomoć", ističe Vesna Stanojević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • SD

    23.08.2020 11:34
    Nasilje
    Nisam zrtva nasilja porodice ,nego zrtva van porodicnog nasilja .Tu se zrtva osjeca, nemocna fizicki I psihicki. Znaju da nemas zastitui svoju moc ko rushed da te ugrozavaju..
  • Jelena

    23.08.2020 09:11
    Policija ne moze da cuva zene.Cesto one ne prijavljuju krsenje mera, motivacija je obicno ekonomoski momenat i emocionalna zavisnost.Ako se sve svodi na represiju, a uglavnom je tako, tu nema pomoci.Ne mozete ocekivati da u raspadnutom sistemu nesto funkcionise.Imate bukvalno promociju nasilja na medijima, od govora mrznje i etiketiranja do fizickog po rijalitijima kao i odsustvo odgovornosti za isto.O cemu onda pricamo?Mogu na ovu temu da pisem mnogo ali nista necu promeniti jer nasilje generise upravo vlast.
  • Ivana

    23.08.2020 08:19
    Nije da nešto favorizujem žene i da sam neka feministkinja, ali su meni ovi komentari "a šta je sa muškarcima" neukusni.

    Dakle, priča se o nasilju i o velikom broju ubijenih žena, a vi apsolutno nikakvog poštovanja ne pokazujete.

    Nasilje nad muškarcima postoji, ali definitivno nije toliko zastupljeno. Kada žena ubije muškarca, najčešće to bude jer je ona trpela nasilje i jer joj je prekipelo.

    Dakle, nemojte se šaliti sa takvim stvarima. Zato što to ne vodi u nešto bolje.

    Imam slučaj nasilja u porodici i moje iskustvo jeste da se zakoni ne primenjuju. A žrtve su nesposobne ili onemogućene da traže primenu zakona.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija