Radovanović: Rusija požurila sa registrovanjem vakcine protiv korone

Epidemiolog Zoran Radovanović ocenio je da je Rusija požurila sa registrovanjem prve vakcine protiv virusa korona i proglasila kraj trke sa samo 38 vakcinisanih dobrovoljaca u prvoj fazi kliničkog ispitivanja, a njenim stopama, kako je dodao, krenuli su i Kinezi.
Radovanović: Rusija požurila sa registrovanjem vakcine protiv korone
Foto: Pixabay (ilustracija)
Radovanović je na Fejsbuku opširno napisao šta treba da se zna o nastanku vakcine i njenoj bezbednosti i detaljno objasnio koliko je složeno njeno kliničko istraživanje.
 
On je naveo da je rasprostranjeno uverenje da je "prestiž motiv za rusku hitnju", uz svesno preuzimanje rizika mogućih neprijatnih iznenađenja.
 
"Tačno je da Rusima godi vest da su, doduše kršenjem pravila igre, pretekli ostale takmace, ali taj 'sportski' uspeh je bio njihov efemeran i uzgredan cilj. Mnogo je važnija materijalna korist koju će time steći", napisao je Radovanović.
 
On je ocenio da su Rusi "ekspresno" registrovali svoju vakcinu i proglasili "kraj trke" sa samo 38 vakcinisanih dobrovoljaca u prvoj fazi kliničkog ispitivanja.
 
"Dakle, drastično su skratili treći stepen razvoja vakcine (klinička istraživanja), zbrzali su četvrti stepenik (licenciranje) i omogućili sebi peti korak (masovna proizvodnja). Tim putem sada su pohrlili i Kinezi", naveo je Radovanović.
 
Sa već započetom proizvodnjom ruske vakcine, paralelno teče treća faza njenog kliničkog ispitivanja, dodao je i objasnio šta će biti ako se pokaže da su neželjena dejstva neprihvatljivo visoka.
 
"Pa, sve proizvedene količine tretiraće se kao sanitarni otpad. Moglo bi se reći 'nikom ništa', ali postoji strah da bi takav ishod otežao prihvatanje ostalih kandidata za vakcinu", naveo je Radovanović.
 
 
Radovanović je podsetio da u Srbiji nijedan lek ne može da se primeni ukoliko ga ne odobri domaća Agencija za lekove i medicinska sredstva.
 
"Ona je do sada po pravilu odolevala pritiscima, pa joj se može verovati. Čovek bi se osećao lagodnije ukoliko bi novu vakcinu, bilo da dolazi sa istoka ili zapada, prethodno registrovali Evropska agencija za lekove iz Londona i američka Uprava za hranu i lekove", naveo je Radovanović.
 
Kako je napisao, jedna od "malo prednosti" siromaštva građana Srbije je to što će se do dobre vakcine doći kada ona bude već primenjena na više miliona ljudi.
 
"To je najbolji prirodni eksperiment u koji se možemo pouzdati", zaključio je Radovanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Petrovaradin

    23.08.2020 20:37
    @Niko
    Au, čoveče, i nas delite na "ove" i "one"... Mislim, kontam, toliko su vas te silne podele dobro do sada služile na svim stranama, zašto prestati? Zahvaljujući tome, nikad jači i nikad veći nego sad, jel' da?
  • EU

    23.08.2020 15:03
    A sta bi drugo poslednja evropska gubernija nego koristila ruske "vakcine".
  • milicica

    23.08.2020 14:24
    @ Milos
    Milose dete iz epruvete nama starijima i nekima se mozda i jeste a ti je cini mi se i nemas kad nas vredjas i sve svrstavas u jedan kos. Pozdravcic

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Portparolka EU: Ne stojimo iza protesta u Srbiji

Evropska unija ne stoji iza protesta u Srbiji koji bi mogli da budu tema predstojeće radne večere predsednika Aleksandra Vučića i najviših zvaničnika Unije, izjavila je portparolka EK Paula Pinjo.