Da bi izmenio građevinsku dozvolu morao je da se pridržava uslova koje propisuje Zavod za zaštitu prirode i da na osnovu takvih uslova izmeni urbanistički projekat, piše
Insajder.
Zavod u rešenju koje izdaje 2018. godine, a koje je obavezujuće, izričito zabranjuje ukopavanje cevi u korito reke. Međutim, isti Zavod daje pozitivno mišljenje na Urbanistički projekat koji, ovog puta, ipak predviđa ukopavanje cevovoda u korito Rakitske reke.
Sve to dovodi do situacije u kojoj na kraju investitor ima građevinsku dozvolu, nadležna inspekcija zbog toga ne može da sprovede rešenje o uklanjaju cevi koje su ukopane u korito reke, građani preuzimaju pravdu u svoje ruke, dok niko ne pokreće pitanje odgovornih u nadležnim institucijama. Ministarstvo zaštite životne sredine prebacuje odgovornost na Opštinu Babušnica, Opština na Zavod, a Zavod na Opštinu, navodi Insajder.
Ministarstvo građevinarstva u međuvremenu pokreće postupak poništavanja građevinske dozvole. Pomoćnica ministra Aleksandra Damnjanović kaže da se čeka izjašnjenje Zavoda o dva različita akta koje su izdali, nakon čega će biti doneta konačna odluka.
Predstavnici Zavoda navode da je rešenje obavezujući dokument, a da je mišljenje – samo mišljenje. Međutim, upravo na osnovu mišljenja Zavoda, Opština Babušnica je investitoru izdala građevinsku dozvolu, nakon koje je dobio i upotrebnu dozvolu.
U dopisu Ministarstva zaštite životne sredine od jula prošle godine se navodi da je Opština Babušnica postupila nezakonito jer je izdala građevinsku dozvolu. Međutim, u Ministarstvu građevinarstva navode suprotno – da je opština Babušnica postupala u skladu sa zakonom.
Na pitanje zašto odlučivanje o poništavanju građevinske dozvole toliko traje, imajući u vidu da se o njemu govori više od pola godine, Aleksandra Damnjanović kaže da je "postupak kompleksan".
Ako dođe do poništavanja građevinske dozvole investitor će imati pravo da tuži državu za naknadu štete, a troškove bi mogli da snose svi građani Srbije.
Investitor Goran Belić za Insajder kaže da, ukoliko bude poništena građevinska dozvola koja je njemu izdata, mora biti proverena i izgradnja cevovoda za sve ostale male hidroelektrane.
"Nema male hidroelektrane čiji deo cevovoda nije ukopan u korito reke, jer cevovod mora izaći iz akumulacije. Zašto je moja mala hidroelektrana odabrana da bude targetirana i da za inspekcija donese rešenje za nju – ne znam", kaže Belić.
Kako objašnjavaju u Zavodu za zaštitu prirode, toleriše se ukopavanje cevovoda u korito reke maksimalno do 30 metara, u delu kada on kreće iz akumulacije jer voda mora od nje biti usmerena u cevovod. Ali u rešenju Ministarstva zaštite životne sredine je konstatovano da je ovaj cevovod postavljen "u dužini od 300-350 metara".
Belić kaže i da će tužiti građane koji su tokom akcije u Rakiti oštetili cevovod, nakon što budu obavljena veštačenja kojim će biti utvrđena nastala šteta. O toj akciji čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
samo kazem
Da li je nekom na pamet pao Ilija Devic?
@Bole
Nego ćete nastaviti da glođete sendvič.
Dok se ne zagrcnete istim. Oh well :)
Idioti
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar