Varadi, koji je profesor međunarodnog prava, ističe da bi za reviziju trebalo pronaći neku novu relevantnu činjenicu i to onu koja ranije nije bila poznata.
"Veoma je malo verovatno da će se iz haške odluke pojaviti takva činjenica. Drugi razlog koji je mnogo čvršći jeste da se revizija može pokrenuti najkasnije 10 godina nakon donošenja odluke, a donesena je u februaru 2007. Kako god da računamo, od tada je prošlo više od deset godina", rekao je Varadi.
Prema njegovim rečima, treći razlog je stvar Ustava BiH jer se revizija smatra kao novi spor, a ne kao nastavak starog, tako da je potrebna odluka BiH.
"Pitanje je da li to može bez svih članova Predsedništva BiH", istakao je.
On je ponovio da bi trebalo naći novu relevantnu činjenicu, dodajući da je tužena strana bila Savezna Republika Jugoslavija, pa Srbija i Crna Gora, na kraju Srbija i da bi tu trebalo doći do neke činjenice koja se tiče Srbije i njenog učešća u tim dešavanjima.
"Jednostavno, očigledno je prošlo vreme", ukazuje Varadi i ističe da, s druge strane, s poštovanjem treba misliti na žrtve.
Zahtev za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije iz 2007. godine je u februaru 2017. godine podneo Sakib Softić, predstavljajući se kao agent BiH, bez podrške svih članova Predsedništva BiH, već samo lidera SDA Bakira Izetbegovića, koji je tada bio bošnjački član. Zahtev je odbijen jer odluku o tome nisu donela nadležna tela u BiH.
Mogućnost podnošenja novog zahteva za reviziju tužbe BiH protiv Srbije najavio je ranije ove sedmice Bakir Izebegović, koji tu mogućnost vidi u konačnoj presudi koja će biti izrečena ratnom komandantu VRS Ratku Mladiću.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
@Posmatrač
Posmatrač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar