Odlučeno: Novi minimalac veći za 2.000 dinara

Predsednik UGS "Nezavisnost" Zoran Stojiljković, koji je ujedno bio i predsedavajući sednice Socijalno-ekonomskog saveta, rekao je da će nova minimalna cena rada biti 32.126 dinara što predstavlja rast od 6,6 odsto, "uz povećanje neoporezivog dela zarade i neke olakšice koje će omogućiti poslodavcima da to u uslovima pandemije to podnesu".
Odlučeno: Novi minimalac veći za 2.000 dinara
Foto: 021.rs
To je 2.126 dinara više u odnosu na prethodni minimalac.
 
Odluku treba da potvrdi Vlada Srbije.
 
Stojiljković je napomenuo da se nije došlo do konsenzusa oko minimalne cene rada.
 
"Za nas u sindikatima to nije bilo prihvatljivo jer u zonu beskrajnog produžavanja ostavlja dogovor od pre tri godine da minimalna zarada stigne makar minimalnu potrošačku korpu", rekao je on.
 
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović je takođe podsetio na dogovor o izjednjačavanju minimalca sa potrošačkom korpom.
 
"Bili smo svesni da zbog krize koja nastaje zbog pandemije to nije realno i prihvatili smo smanjenje, ali nismo očekivali ovoliko. Očekivali smo cifru koja bi bila prihvatljiva za zaposlene, a to je 34.000", rekao je Orbović.
 
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije je ocenio da će privreda dobiti dodatno opterećenje u vremenu neizvesnosti, ali da su prihvatili ponudu.
 
"Nadamo se da će i inflacija ostati u okvirima u kojima je bila dosad i da ćemo narednu godinu dočekati sa nekim povećanjem privredne aktivnosti. Povećanje neoporezivog dela sa 16.300 na 18.300 dinara će značajno pomoći privredi", rekao je Atanacković.
 
Ministar finansija Siniša Mali je izjavio da je na Vladi Srbije da donese konačnu odluku, ali da su se vodili prevashodno interesom zaposlenih, ali da su želeli da očuvaju i interese poslodavaca.
 
"Po radnom satu to znači da sa 172,5 idemo na 183,9 dinara", naveo je Mali i dodao da će najveći teret povećanja preuzeti država kroz povećanje neoporezivog dela zarade.
 
Podsetimo da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prošle nedelje rekao da će minimalac najverovatnije biti povećan za 2.000 dinara.
 
"Minimalac je 2012. godine bio 15.600 dinara. Ako uspemo za još 2.000, a nadam se da hoćemo, to zaista nije malo, onda je to dvostruko više uvećanje za poslednjih osam godina", rekao je Vučić.
 
Prema podacima koje iznose zvaničnici, minimalac u Srbiji prima oko 350.000 radnika, ali su sindikati istakli da je taj broj verovatno znatno veći.
  • @Dunja

    15.09.2020 08:53
    Jel ti to hoces da kazes da si nezadovoljna jer bi zelela da ti to sto ti da u koverti izvadi, pa onda ti pola od toga plati preko racuna, a pola prosledi, tj. sipa u crnu rupu koja se zove drzavne dazbine? Ako je tako, onda i ne zasluzujes bolje.
    Ne znam stvarno ko danas zeli da mu se pola zaradjenog novca predaje tamo negde gde nestaje na tudjim racunima. Nemojte mi samo vredjati inteligenciju sa pricama da je to ulaganje da imamo bolnice, skole, puteve, jer je jasno da se na to ne trosi i nista se ne ulaze, a jos gore da je to ulaganje za buducu penziju jer znamo da ce u bliskoj buducnosti sve penzije biti jednake i minimalne. Svako s pola mozga ce bolje raspolagati sa svojim novcima nego sto to radi drzava i svako ko moze ce danas platu primati na crno, a drzavi prijaviti minimalac.
  • Filip

    14.09.2020 18:23
    @Baba Seta
    Da otvorim firmu i da preko poreza finansiram Mafiju? Da finansiram Velju Nevolju Belivuka iz Janjicara, Marka Vucikovica iz Delija? To sto ti predlazes je saucesnistvo u mafijaskom sistemu!!!
  • G pen

    14.09.2020 17:45
    Pa Baba Seta, ima i drugo jos bolje resenje, zatvori firmu i idi da radis kod drugog gazde za taj minimalac sto nam sugerises. Da, u pravu si da je prosao socijalizam sa kraja osamdesetih kada su privatnici hteli da budu velike gazde i face.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija