VIDEO: Mladić u pritvoru Haškog tribunala
Oko 21.25 dva helikoptera doletela su do pritvora u Sheveningenu. Jedan se spustio unutar pritvorskog kruga, dok je drugi napravio krug i odleteo. Istovremeno, u krug pritvora ušlo je i nekoliko kombija. Nije bilo moguće utvrditi da li je Mladić u pritvor prebačen kombijima ili helikopterom.
Mladiću je u pritvorskoj jedinici u Sheveningenu uručena optužnica, izjavila je portparol Tribunala Nerma Jelačić. Ostali detalji biće saopšteni u sredu na pres konferenciji u 12 sati u Tribunalu.
Pritvorska jedinica UN u kojoj se Mladić nalazi ispunjava najviše međunarodne standarde tretmana pritvorenika.
Njom se rukovodi na način kojim se poštuju dostojanstvo i prava pritvorenika i pružaju im se svi neophodni uslovi za pripremu odbrane, navodi se u sopštenju.
Nakon kompletnog medicinskog pregleda koji će izvršiti medicinsko osoblje Pritvorske jedinice, Mladićevo zdravstveno stanje će biti praćeno u kontinuitetu i biće mu obezbeđen tretman koji bude potreban.
Prethodno je oko 19:45 sleteo na aerodrom u Roterdamu gde su ga preuzeli predstavnici holandske policije. Njega je dočekao ambasador BiH i srpski konzul Marko Brkić. Kamere svetskih TV mreža pratile su sletanje aviona na aerodrom u Roterdamu, ali nisu uspele da snime izlazak Mladića jer je "falkon" povučen u hangar čija su vrata zatvorena.
Ministarka pravde Snežana Malović je ranije saopštila da je u 15 sati potpisala nalog za izručenje Mladića. "Izvođenje Mladića pred lice pravde je satisfakcija za žrtve i njihove porodice i istovremeno je čin pomirenja u regionu", kazala je Malovićeva. Ona je poručila da Srbija neće biti utočište onih koji su činili ratne zločine, niti onih koji se bave organizovanim kriminalom.
"Predajom Mladića rad na tom predmetu nije završen", rekla je ona i izrazila očekivanje da će se utvrditi ko mu je pomagao u skrivanju i zašto je Srbije trošila enormna sredstva tragajući za njim.
"Mladić nije trebalo da bude izručen"
Mladićev advokat Miloš Šaljić izjavio je da poseduje medicinsku dokumentaciju koja dokazuje da je njegov klijent u ranijem periodu bio podvrgnut hemioterapiji i da boluje od ozbiljne bolesti.
"Bio je na lečenju od 12. aprila 2009. godine do 18. jula 2009. godine, znači puna tri meseca, i u tom periodu je urađena neka operacija", kazao je Šaljić za bijeljinsku BN televiziju.
Navodeći da je dijagnoza "veoma ozbiljna, čak preozbiljna", Šaljić je istakao da Mladić nije trebalo da bude izručen.
Bramerc odložio put da dočeka Mladića
Glavni haški tužilac Serž Bramerc odložio je odlazak u Njujork zbog izručenja Ratka Mladića, potvrdio je njegov portparol Frederik Svinen. Bramerc je trebalo da otputuje u Njujork na konsultacije i sastanke koji prethode sednici Saveta bezbednosti UN, u ponedeljak, 6. juna, kada Bramerc treba da predstavi izveštaj o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom.
"Ipak je veoma važno da tužilac bude ovde da dočeka Mladića", rekao je Svinen.
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je danas da će, u govoru pred Savetom bezbednosti UN 6. juna, izraziti zadovoljstvo zbog hapšenja i izručenja Ratka Mladića i dobro obavljenog posla policije, bezbednosnih službi i drugih nadležnih organa u Srbiji.
Odbijena Mladićeva žalba
Sud je u utorak odbio žalbu na odluku da su ispunjeni uslovi za izručenje bivšeg vojnog komandanta bosanskih Srba Haškom tribunalu za ratne zločine. Mladića su oko 15 sati posetile supruga Bosiljka i profesorka međunarodnog prava Smilja Avramov.
Inače, advokat Šaljić rekao je da je njegov klijent saslušan i u postupku koji se vodi protiv njegove supruge Bosiljke za neovlašćeno držanje oružja i da je rekao da je to oružje njegovo. Na pitanje kako je Mladić reagovao na odluku sudskog veća kojom se odbija žalba na rešenje o izručenju Haškom tribunalu, Šaljić je rekao da Mladić nije primio rešenje i da "neće ništa da primi".
Komentari 11
Crowd
Mobutu Sese Seko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar