Na tom mestu je 1995. godine podignut Spomen-kompleks Milunki Savić, ali je nedugo posle izgradnje memorijala objekat zaboravljen i počelo je njegovo propadanje. Dvadeset godina kasnije ovaj prostor je toliko ruiniran da se nije moglo ni govoriti o useljavanju izložbe.
"
Ponosan sam na sve koji su doprineli da se Spomen-kompleks obnovi i da interaktivna stalna postavka zaživi na mestu odakle je heroina Milunka Savić krenula prvo u balkanske, a potom i u Veliki rat. Najveći izazov je bio kako da u ovom realativno malom prostoru uklopimo umetničko-dokumentarnu celinu, a da ona bude dostojna liku i delu velike Milunke", kaže za
B92 autor sadašnje stalne postavke dr Dušan Jovović.
Izložbena postavka je sastavljena iz tri segmenta. Centralno mesto izložbe zauzima interaktivni mozaik koji čine brojne Milunkine fotografije koje iza sebe kriju autentične filmove iz Velikog rata. Filmove preko tablet računara pokreće specijalno kreirana aplikacija.
Drugi segment su dva improvizovana vojna rova - srpski i austrougarski kojima se teži da posetiocu budu dočarani uslovi u kojima je Milunka ratovala. Posetioci će ovde moći da vide vojnike, vojne uniforme, zastave, oružje...
Treći deo postavke predstavlja izložba predmeta iz perioda Prvog svetskog rata, fotografije, dokumenta i naslovnice francuskog dnevnog lista "Pti žurnal" (Le Petit Journal).
Rukovodilac projekta je Dejan Кoturanović - direktor Centra za kulturu "Gradac" iz Raške, autor postavke je dr Dušan Jovović - multimedijalni umetnik iz Beograda, a koautorka je Danijela Matović - istoričarka umetnosti, organizatorka muzejskih aktivnosti u Centru za kulturu "Gradac".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Nikola s.
Јое
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar