Oružje proizvedeno u Srbiji ponovo se koristi u sukobima između Jermenije i Azerbejdžana u spornoj oblasti Nagorno-Karabah.
Na fotografijama koje je 28. septembra objavio Azeri defence, azerbejdžanski portal koji se bavi vojno-bezbednosnim pitanjima, nalazi se raketa dugog dometa G-2000 sa oznakom KV 05/19, što pokazuje da je proizvedena u valjevskom Krušiku 2019. godine, prenosi
Balkan Insajt.
Drugi deo natpisa, "EDePro", ukazuje na to da je motor proizvela druga srpska kompanija, beogradski EDePro, navodi BIRN. U tekstu Azeri Defence tvrdi i da su raketu ispalile jermenske snage iz grada Horadiza, koji se nalazi nedaleko od sporne oblasti Nagorno-Karabaha.
Prema dokumentima do kojih je došao BIRN, Krušik je 2018. godine, između ostalog, firmi Vektura Trans prodao i deset raketa G-2000 u vrednosti od 34,000 dolara. Vektura Trans je, podseća se u tekstu, povezana sa Slobodanom Tešićem, trgovcem oružja koji se od 2017. nalazi pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država. Američke vlasti su ga optužile za mito i kršenje embarga na oružje. Na "crnoj listi" SAD-a od 2019. nalazi se i Vektura Trans, jer SAD veruju da je Tešić koristio i ovu kompaniju da bi, uprkos sankcijama, nastavio sa prodajom oružja.
Vektura trans je, inače, osnovana iste godine kada su SAD uvele sankcije Tešiću, dodaje se u tekstu BIRN-a. Dokumenta do kojih je BIRN došao pokazuju i da je G-2000 rakete Vektura Trans namenila za izvoz u Jermeniju.
Bez odgovora iz Ministarstva
Iako su obećali da će odgovoriti na pitanja BIRN-a o tome koja je kompanija dobila dozvolu za izvoz Krušikovih G-2000 raketa, iz Ministrarstva trgovine nisu dali odgovor do objavljivanja ovog teksta. Odgovore nisu, kako navode, dobili ni od Vectura Transa, Krušika i EDeproa.
Međutim, ministar trgovine Rasim Ljajić krajem jula ove godine je rekao da je Srbija izdala 19 dozvola za izvoz oružja u Jermeniju od 2017. godine. Od toga je 15 dozvola dobila Vectura Trans, tri Partizan Tech – obe firme povezane sa Slobodanom Tešićem, dok je jednu izvoznu dozvolu dobila državna firma Zastava oružje.
Ovo nije prvi put da je srpsko oružje pod lupom kada je o reč o konfliktu između Jermenije i Azerbejdžana. Nedeljnik NIN je u julu pisao da je upravo Vectura Trans kupovala oružje od tri srpske državne firme, uključujući Krušik, i izvozila u Jermeniju, i to samo nekoliko dana nakon eskalacije sukoba oko oblasti Nagorno-Karabah.
Iako nema embarga na izvoz oružja u Azerbejdžan i Jermeniju, srpski Zakon o izvozu naoružanja i vojne opreme propisuje da se dozvola o izvozu, koja treba da sadrži i ime krajnjeg korisnika oružja, ne izdaje ukoliko oružje "omogućava izbijanje ili nastavak oružanih i drugih sukoba u državi krajnje upotrebe".
Ambasador Jermenije o srpskom oružju: Azerbejdžanu krivo što nam se išta prodaje
Ambasador Jermenije u Srbiji Ašot Hovakimijan izjavio je u intervjuu za N1 da prekid sukoba u Nagorno-Karabahu zavisi od Azerbejdžana, kao i od Turske uz čiju su, kako kaže, podršku Azeri pre šest dana krenuli u napad na teritoriju na kojoj žive Jermeni. On kaže da je na nagovor Turske, Azerbejdžan krenuo u opšti napad na Nagorno-Karabah.
"Mi smo spremni bili i ranije da sednemo za pregovarački sto. Ali zato treba da Azerbejdžan zaustavi svoju agresiju. I ne samo Azerbejdžan nego i Turska, da se izbaci strana sila iz našeg regiona", poručuje Hovakimijan.
Službeni Baku na optužbe za agresiju odgovara da su Jermeni ti koji su nasilno stvorili svoju državu na teritoriji Azerbejdžana još 1991. Primirje je stupilo na snagu 1994. i od tada se vodi po viđenju Azerbejdžana jalov pregovoarački proces koji vode Rusija, EU i SAD.
Dok sukob traje, mediji ponovo prenose vesti iz Azerbejdžana da jermenske snage koriste srpsku municiju, koju je izvezla firma Vektura Trans koja se povezuje sa trgovcem oružjem Slobodanom Tešićem, čovekom sa crne liste američkog ministarstva finansija.
"Što se tiče te saradnje, tu je reč o žalbi Azerbejdžana koji hoće da Jermenija uopšte ostane bez naoružanja. Njima je krivo kada Jermeniji bilo ko nešto prodaje. Mi kupujemo od različitih zemalja, a oni kupuju više sada. Dobijaju mnogo i od Turske i od Izraela", kaže Hovakimijan
I zaista, Turska otvoreno i bez rezerve podržava akciju Azerbejdžana dok Rusija, SAD i pogotovo Francuska u kojoj postoji snažan jermenski lobi, insistiraju na prekidu vatre. Nagorno-Karabah je parče zemlje oko kojeg se vodi rat na Kavkazu. Reč je o teritoriji na kojoj živi 145.000 Jermena, koja međutim po međunarodnom pravu i odlukama Ujedinjenih nacija pripada Azerbejdžanu. U poslednjih šest dana borbe su eskalirale.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 19
Ivan
Комша
Stanoje
U normalnom svetu istraživačko novinarstvo je voema važno i zaštićeno. Uopšte nije bitno ko njih finansira, nego ono sta oni rade i šta zasnaju o korupciji i kriminalu vladajućeg aparata a i pojedinaca. U slučaju Srbije jedan istraživački novinar više posla uradi od čitavog pravosudnog sistema. To je žalosno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar