Kako prenosi B92, na istoj sednici Đurić je razrešen funkcije direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, na kojoj je bio od maja 2014. godine.
Kako se navodi u obrazloženju, tokom trajanja mandata uspešno je realizovao političku, diplomatsku i protokolarnu pripremu susreta predsednika Republike sa 49 šefova država i vlada. U tesnoj saradnji sa predsednikom i ministrom spoljnih poslova tokom tri godine učestvovao je u sprovođenju i kreiranju kratkoročne, srednjoročne i dugoročne spoljnopolitičke agende Srbije.
U njegovoj radnoj biografiji iz tog perioda stoje svakodnevni susreti, komunikacija i saradnja na rešavanju bilateralnih i multilateralnih pitanja sa diplomatskim predstavnicima svih država i međunarodnih organizacija akreditovanih u Beogradu. Đurić je održavao svakodnevne lične kontakte i saradnju sa savetnicima i najbližim saradnicima šefova država i vlada širom sveta u pitanjima od značaja za srpsku stranu. Između ostalog, učestvovao je u predstavljanju Republike Srbije na više zasedanja Generalne skupštine UN, Sednicama Saveta bezbednosti UN, Afričke unije, koordinaciji srpskog predsedavanja Procesom za saradnju u Jugoistočnoj Evropi, Brdo-Brioni procesa, otvaranja pregovora između Srbije i EU i većeg broja drugih regionalnih organizacija i inicijativa.
Takođe, bio je i šef pregovaračkog tima Srbije za poglavlje 35 u procesu pregovora o pridruživanju Srbije Evropskoj Uniji.
Kako se dalje navodi, što se tiče aktivnosti u pregovorima i dijalogu u vezi sa Kosovom i Metohijom, Marko Đurić je na ovim poslovima intenzivno u prethodnih osam godina. Kao šef pregovaračkog tima Srbije u dijalogu sa Privremenim institucijama samouprave u Prištini predvodio je delegacije Srbije na ukupno 221 rundi briselskih pregovora, uz učešće EU i drugih aktera. U svim tim susretima bio je aktivni učesnik i odgovoran za političku i tehničku pripremu gotovo svih sastanaka i pregovora vezanih za ovu temu na visokom nivou.
Pre formalnog preuzimanja funkcije direktora Kancelarije za KiM, 2014. godine, Đurić je bio Šef odbora za sprovođenje Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, deo tima Predsednika i Vlade Srbije. Zanimljivo je da je Đurić autor pojma i koncepta Zajednice srpskih opština koji je postao sastavni deo Briselskog sporazuma.
Među ostalim aktivnostima tridesetsedmogodišnjeg Marka Đurića treba istaći da je diplomirani pravnik, a od 2011. saradnik na Institutu za političke studije u Beogradu.
Narodni poslanik u Skupštini Srbije bio je od juna do oktobra 2020. godine. Govori engleski i hebrejski, a služi se francuskim i ruskim.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 57
Voja
Goran
Dr Milanče Mitovski
До пре осам година на неки начин се поставлјали људи на одговорним функцијама и радним местима на основу расписаних конкурса и огласа. Сада конкурс и оглас постоје само у лексиконима, у пракси наше земље су избачени као пачавра. Добро је што, осим све функције и установе обавља један вредан, а шта ће му огласи и неки конкурси. Он зна ко вреди ко не. Ту су и плагијати добили своје место, заносно.
♣ За танго су потребни двоје. Да, уколико су трезни и здрави.
♣ И они пре стрељања су носиоци црног појаса. Да, везан око очију.
♣ Таксисти увек плаћам само пола цене. И он се возио.
♣ Наше сиромаштво није велико. Усклађено је са потребама.
♣ Лаж политичара је као огреботина на колима. Јавна гласила је исполирају и ништа се не примећује.
♣ Не купујемо власт на бувљацима, а да ли је купујемо на изборима? Она је скупља за те локације.
♣ Доналд Трамп много се задужио корона вирусу. Сада му је дошао до главе, да наплати дугова.
♣ Чиним све да не изгубим светло у овој тами преобучених радикала у напредних.
♣ Наши водећи политичари раде као роботи. Команду држи на даљини онај ко их открио. Еклатантан пример је ”нови” премијер(ка), који је роботизован туто комплето..
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar