Sudovi u Srbiji ne štite potrošače ni kada je zakon na njihovoj strani

Za zaštitu prava potrošača nije dovoljno da na njihovoj strani budu zakoni i činjenice da bi dobili spor na sudu u Srbiji jer je pre svega problem vladavina prava, zaključak je studije "Nevidljivi zakon" o neprimenjivanju propisa o zaštiti potrošača i usluga od opšteg ekonomskog interesa pred sudovima u Beogradu i Pančevu.
Sudovi u Srbiji ne štite potrošače ni kada je zakon na njihovoj strani
Foto: Pixabay
Pravnik iz udruženja Efektiva i autor studije Jovan Ristić izjavio je pre njenog predstavljanja u Beogradu da se Zakon o zaštiti potrošača jedva primenjuje na sudovima u Srbiji, a da je pritom reč o uslugama od opšteg ekonomskog interesa.
 
"Reč je komunalnim, elektronskim i telekomunikacionim uslugama. One su pod uticajem monopola ili uticajem pružalaca usluga koji imaju dominantan položaj na tržištu ili su u statusu oligopola - nekoliko krupnih igrača podeli ulicu izmedju sebe i prepisuju pravila jedni od drugih ili se dogovaraju - to postoji kod telekomunikacionih operatera", naglasio je Ristić.
 
Komentarišući trenutni Zakon o zaštiti potrošača, Ristić je rekao da se on naslanja na direktive Evropske unije, da je 2010. godine usaglašen kroz sporazum o asocijaciji i pridruživanju sa EU i da predstavlja moderni zakon.
 
"Taj zakon je razradio pravila potrošačke zaštite i 2014. godine je ustoličen za sistemski zakon - imao je obavezujuću primenu. Iz nekog razloga vidi se da ga sudije ne primenjuju, preskaču ga. Dešava se da kada potrošač traži da se on primeni, traži da se unosi njegova primena u zapisnik, da se to ne desi", kazao je on.
 
Naveo je da je mali pomak ostvaren ove godine u sporovima protiv Infostana kada je doneta jedna presuda u kojoj je primenjen Zakon o zaštiti potrošača, ali je naglasio da se ipak radi o Beogradu i da se postavlja pitanje šta je sa ostatkom Srbije. Kao preporuka iz te studija naglašeno je da je potrebno da usklade propisi u Srbiji, pre svega sa Zakonom o komunalnim delatnostima, a prema mišljenju Ristića problemima u toj oblasti treba da se bavi i Vrhovni savet sudstva.
 
"Zakon o zaštiti potrošača je krovni zakon te je još jači za zaštitu i s njim prvo mora da se uskladi Zakon o komunalnim delatnostima, član 13. o pravnim ekskluzivama komunalnih usluga. Ja to zovem prvani feudalizam jer su preko tog člana iz zaštite potrošača izuzete komunalne usluge", istakao je on.
 
Kao primer problema sa kojim se potrošači susreću, Ristić je naveo višedecenijski problem gradjana sa JKP "Grejanje" u Pančevu koje naplaćuje, kako je rekao, "fiksni deo grejanja koji često menja ime - malo je naknada za grejanje kroz zidove, a onda nešto drugo i plaća se čak i kada je ugovor raskinut a usluga obustavljena".
 
"Vama može 15 godina da bude obustavljena usluga, što je slučaj sa pet potrošača, a da oni uporno naplaćuju uslugu koju vam ne daju. Vidite, to četiri zakona Srbije ne dopuštaju. Do pančevačkih sudija to nekako ne dolazi", naglasio je on.
 
Naveo je da je iz tog grada obradio 44 presuda iz perioda od 2007. do 2020. godine i istakao da je od 2016. pančevačku toplanu nemoguće dobiti na sudu, iako su zakoni na strani gradjana "jer sudije zakone primenjuju selektivno ili ih uopšte ne primenjuju". Studija je urađena uz finansijsku pomoć EU u okviru projekta "Pripremi se za učešće" koji sprovode Centar za evropske politike (CEP), Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED), Centar savremene politike i Efektiva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dr

    10.10.2020 08:50
    Privatizacija
    Srbija je privatna firma vlastodržaca. Patriote su idioti koji se nadaju da će biti bolje. Sjaši Kurta da uzjašu Murta. I kad se promeni garnitura opet će biti isto. Prokletstvo
  • Joja

    10.10.2020 02:20
    Pre cete realizovati garanciju na najlonu nego u ijednom od vecih lanaca radnji, posebno tehnike. Prodaje se bofl roba najnize klase, reklamacija zagarantovana, a od iste nema ništa. Povrat novca zaboravite. Dok vam ne uzmu lovu sve je divno, krasno. Napopravljao sam se toga otpada vise nego ijedan "ovlasteni servis".
  • Kimi Liman

    09.10.2020 22:34
    Sudovi?
    Sudovi u ovoj hebenoj drzavi ne stite nikog do njih samih

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija