Pašalić: Prava osoba sa mentalnim i intelektualnim teškoćama posebno ugrožena u vreme pandemije

U jednom delu psihijatrijskih bolnica i ustanova socijalne zaštite, u lošim materijalnim uslovima i sa nedovoljnim brojem osoblja, dugotrajno se smeštaju pacijenti i korisnici sa intelektualnim i mentalnim teškoćama, a poštovanje njihovih ljudskih prava nije uvek moguće ostvariti, upozorio je danas zaštitnik građana Zoran Pašalić .

On je ukazao da su usled epidemije bolesti Covid-19, prava ove posebno osetljive grupe dodatno ograničena, saopšteno je iz kabineta Zaštitnika građana.

Zaštitnik građana u obavljanju poslova Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture godinama unazad ukazuje na nedostatke sadašnje organizacije zaštite mentalnog zdravlja.

Ovi nedostaci prepoznati su i u Programu o zaštiti mentalnog zdravlja u Republici Srbiji za period 2019-2026. godine koji je Vlada donela krajem 2019. godine, a Zaštitnik građana izražava očekivanje da će aktivnosti predviđene Akcionim planom za sprovođenje Programa biti sprovedene u planiranim rokovima.

"Istovremeno, nisu sprovedene sistemske aktivnosti u pogledu deinstitucionalizacije, niti su stvoreni uslovi za zbrinjavanje i podršku osobama sa intelektualnim i mentalnim teškoćama (i njihovim porodicama) u lokalnoj zajednici", ističe se u saopštenju.

Imajući u vidu da u aktuelnoj epidemiološkoj situaciji, kao i u sličnim vanrednim okolnostima, potreba za unapređenjem sistema zaštite mentalnog zdravlja postaje još izraženija i značajnija nego u redovnim okolnostima, Zaštitnik građana ukazuje da je neophodno bez odlaganja razviti mrežu službi za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici koje će pružati sveobuhvatnu zaštitu mentalnog zdravlja, uz najmanje moguće restrikcije i što bliže porodici.

On ukazuje na potrebu i kadrovskog osnaživanja postojeće specijalizovane službe pri zdravstvenim ustanovama i obezbeđivanja kontinuirane edukacije zaposlenih iz oblasti mentalnog zdravlja.

"Nedostatak sredstava za zaštitu mentalnog zdravlja koja se dodeljuju iz budžeta Srbije, odnosno nepostojanje podataka o procentu tih sredstava u odnosu na sredstva izdvojena za zdravstvo u celini, ne smeju služiti kao opravdanje niti biti prepreka za neophodna ulaganja u očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja građana", navodi se u saopštenju.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • milicica

    10.10.2020 15:54
    nisu problem pare
    Pricate o osnazivanju postojeceg, pricate o nedostatku onih kopji pruzaju pomoc a bolje bi bilo da se konacno kaze istina da oni koji su placeni da rade i pomazu takvim osobama to nazalost ne rade ili ne rade dovoljno. Jadan je zivot takvih osoba i sa recimo starim roditeljima i njima kao starijim bolesnim a tek je jad i beda smestiti ih u ustanove socijalne zastite gde su samo nacin zarade a ne pomoci, gde zivotare vecinom sem onih koji su manje bolesni, bespomocni i zapusteni.Znam o cemu pricam i pratim godinama i svisnula bih nekad od jada. Bice minusa i protivnika ali ih upucujem neka nenajavljeno prosetaju po boravcima, domovima, neka naidju kad se dele paketici, donacije pa ce videti stvari koje ce ih zaleditiPosete odgovornih se najavljuju i onda se razjure da se nepokretni odvezuju, zapusteni doteraju, prostor ulepsa, smanje lekovi itd. To jeste istina c r n a istina . Cast onima koji su pozrtvovani i izuzeci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija