Krivokapić (Share fondacija): Kamere neefikasne u borbi protiv kriminala, a građani će se osećati manje slobodno

Kamere za nadzor koje se postavljaju po Beogradu mogu da pomognu u sprečavanju nekih sitnih krađa, ali ovakav sistem nadzora nije previše efikasan u borbi protiv težih krivičnih dela, organizovanog kriminala ili terorizma jer su počinioci ovakvih krivičnih dela često sposobni da nađu rupe u ovakvom sistemu, ocenio je u intervjuu za CINS Danilo Krivokapić, direktor Share fondacije.
Krivokapić (Share fondacija): Kamere neefikasne u borbi protiv kriminala, a građani će se osećati manje slobodno
Foto: Pixabay

On je rekao da ovakav sistem kod građana stvara osećaj da su nadzirani, a da nisu ni sigurni da li je tako.

"Ovo umnogome menja način na koji se ponašaju jer odjednom postaju izuzetno svesni svega što rade i zbog toga se osećaju manje slobodno. To je efekat zebnje koji izaziva samocenzuru. Građani će se pitatiDa li treba da idem sa ovom osobom, da li treba da idem na ovo mesto, da li možda treba da odem na ovaj protest, da se vidim s ovim ljudima“, samo zbog toga kako bi to moglo nekome da deluje", rekao je Krivokapić.

Značajan problem su i mogućnosti za zloupotrebu ovakvog sistema za nadzor ukoliko država ima toliku moć i količinu podataka.

"Imali smo slučaj udesa ispred Vlade Srbije, pre dva meseca. Kamere MUP-a snimile ovaj događaj i to je završilo na youtube-u. Pitali smo MUP da li je to snimljeno njihovim kamerama i kome su dostavili snimak. Dobili smo odgovor da to jesu kamere u njihovom sistemu, ali da snimak nikome nisu dali. Dakle, neki policijski službenik je snimio ovaj događaj i to dostavio nekome i to nije usamljen slučaj", naveo je kao primer zloupotrebe.

On podseća da je prema najavama ministra policije u Beogradu planirano postavljanje hiljadu kamera na više od 800 lokacija, kao i da su od kineske kompanije Huawei kupili softver za prepoznavanje lica.

Prema njegovim rečima, već je postavljen značajan broj kamera visoke rezolucije koje imaju u sebi različite funkcionalnosti poput detekcije lica. To znači da one ne mogu da rade prepoznavanje lica, ali mogu da detektuju lice.

Krivokapić konstatuje i da uopšte ne znamo da li se ova tehologija koristi, iako policijski zvaničnici tvrde da se tehnologija za prepoznavanje lica i dalje ne koristi.

Prema evidenciji inicijative "Hiljade kamera" kamere su mapirane na preko 350 lokacija i taj broj se svakodnevno povećava.

"Problem je što MUP zaista nije transparentan – niti su obeležili kamere po gradu, niti imaju podatke o svim lokacijama na svom sajtu", ističe za CINS direktor Share fondacije.

Opširnije na sajtu CINS-a.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NS

    10.10.2020 21:13
    Šta je sa onim prebijanjem?! Jel su kamere pomogle?!
  • Garavi

    10.10.2020 20:10
    Sta smo imali ovde?
    Ma sram da bude Vladu Srbije! Umesto da su kupili slobodne, demokratske kamere od Amera, oni kupuju od nedemokratskih Kineza! Sad ce njima opaki Krivokapic, ekspert za vadjenje ruda i gubljenje vremena, sve da objasni.
    Da nije tuzno, bilo bi smesno...
  • Banderaš

    10.10.2020 20:05
    Pravila
    Mene ne brinu kamere i snimanja,brinu me službe koji snimaju,i raspolažu mojim podatcima. Nemam ni trunke poverenja u carinu,policiju,udbu,vojsku,mislim da su u prošlosti učinili previše nepravde,zla,pljačke,šverca,nerazrešenih ubistava,podsećam da su ubijali novinare,predsednika srbije,srpskog premijera,spremni su na apsolutno svako zlo koje im padne na pamet jer zakonski nisu efikasno kontrolisani,tako da te snimke mogu da zloupotrebljavaju,ucenjuju i iskorišćavaju ksko god hoće.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija