Kako poručuje Pokrajinski zaštitnik građana - Ombudsman, ove godine obeležava se i 25 godina od usvajanja Pekinške deklaracije i Platforme za akciju – najznačajnijeg i najnaprednijeg dokumenta koji se bavi unapređenjem prava žena i devojčica, čiji je cilj svet u kojem svaka devojka i žena može da ostvari sva svoja prava, kao što su život bez nasilja, pohađanje i završavanje škole, izbor kada i za koga će se udati i zarađivanje jednake plate za jednak rad.
Ovogodišnja tema Međunarodnog dana devojčica nosi naziv "Moj glas, naša ravnopravna budućnost", a fokus je na podršci devojčicama adolescentskog uzrasta da žive život bez rodno zasnovanog nasilja, štetnih praksi, HIV-a i AIDS-a, da uče nove veštine u susret budućnosti koju odaberu i da, kao generacija aktivistkinja, predvode ubrzane društvene promene.
"Obaveza je društva da prepozna specifične potrebe devojčica i u skladu sa tim omogući njihovo zadovoljavanje, odnosno da pomogne devojčicama i devojkama da ostvare svoj pun potencijal. Iako su evidentni pozitivni pomaci na polju rodne ravnopravnosti, devojčice su i dalje više izložene diskriminaciji i različitim oblicima nasilja od svojih muških vršnjaka. Neke štetne prakse, poput dečijih brakova, koji predstavljaju grubo kršenje osnovnih ljudskih prava i čije su posledice po devojčice i žene teške i brojne, još uvek nisu iskorenjene. Da bi se ovo promenilo, neophodno je osnažiti devojčice i njihove porodice, unaprediti usluge i saradnju institucija, kao i primenu zakona i politika", navode u kancelariji pokrajinskog ombudsmana.
Ombudsman APV podseća da postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje svih žena i devojčica predstavlja jedan od ciljeva održivog razvoja koji obuhvata, između ostalog, eliminaciju svih oblika diskriminacija i nasilja na osnovu pola i eliminisanje štetnih praksi kao što su dečiji, rani i nasilni brakovi i obrezivanje ženskih genitalija.
"Ključnu ulogu u postizanju rodne ravnopravnosti ima obrazovanje koje kasnije otvara mogućnosti devojčicama za usavršavanje i bolje zapošljavanje, kao i napredovanje u struci. Relevantne institucije, pre svega obrazovne, decenijama čine napore da pruže jednako pravo na obrazovanje i devojčicama i dečacima, ali da bi rezultati bili vidljiviji, napore institucija treba da podrže i mikro sredine, odnosno porodice iz kojih devojčice dolaze. Neophodno je raditi na podizanju svesti svih članova društva o značaju i potrebi obrazovanja, kao jednom od temelja izgradnje tolerantnog društva jednakih mogućnosti za sve", zaključuje ova vojvođanska institucija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
@Žensko
Žensko
Maxo, isprobajte jednu vrlo jednostavnu stvar, čisto da bi stekli utisak koliko "običajne" norme lako i brzo sete svaku od nas da smo u redu iza - neka vas samo nedelju dana vaše kolege/koleginice oslovljavaju sa "nastavnice", "direktorice", "vaspitačice", "šefice" (ne znam šta ste po zanimanju, ali razumećete šta je poenta).
Ako sam pismena, a jesam, i znam gramatička pravila našeg jezika, svaki, ali baš svaki put kada mi se neko obrati sa "kolega" zaboli. Zašto je više vredno zanimanje u muškom rodu?
I tako dalje, i tako dalje... :)
Isprobajte, možda vam pomogne da razumete.
Maxa
Kakva je to "neravnopravnost" gde devojcica od 7 godina ima ugrozena prava (?!?!?) u odnosu na decaka od 7 godina.
Kakva su to prava koja deca od 7 godina imaju ?
"Obaveza je društva da prepozna specifične potrebe devojčica i u skladu sa tim omogući njihovo zadovoljavanje, odnosno da pomogne devojčicama i devojkama da ostvare svoj pun potencijal"
Zar nije obaveza drustva da prepozna potrebe SVE DECE bez obzira na pol ?
Neka Ombudsman APV navede u kom delu Vojvodine se devocicama sakate gentialije ko u Somaliji a koliko sam ja upucen u dečijim, rani i nasilnim brakovima postoje dve strane : muska i zenska. Koliko sam ja upucen i decaci su uvuceni u rane nasilne brakove.
To nije problem polova nego zlostavljanja sve dece.
Manite se americkih trendova i njihove ultra-feministicko kretenske ideje kako su zene i devojcice danas ugrozene a muskarci i decaci dobiju sve servirano na srebrnom posluzavniku
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar