"Oni već sinhronizuju sve naše nastavne planove i programe, koji su jedinstveni i imaju za cilj da se svugde gde žive Srbi kroz obrazovne sisteme radi bar nacionalni paket gradiva na istovetan način", rekao je Šarčević.
On je precizirao da se počelo sa usaglašavanjem nastavnih planova i programa sa "reformom kurikuluma" i da se već stiglo do sedmog razreda.
"To su grupe od po pet ljudi u svakom zavodu, profesori i pedagozi koji sinhronizuju da ono što deca uče u Srbiji iz takozvanih nacionalnih predmeta uče i u Srpskoj. Cilj je da se to desi i na drugim teritorijama u okruženju gde žive Srbi", dodao je Šarčević.
Govoreći o dopunskim školama za srpsku dijasporu, Šarčević je rekao da je povećan broj tih škola i da Srbija šalje nastavnike, plaća njihov boravak i rad, naročito u Nemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj i Italiji.
"Sada smo sa Austrijom u prilici da izađemo iz tog 'be-ha-es' hibridnog sistema, da se odvoji srpski jezik i kultura, da naša deca imaju priliku da jedinstveno pohađaju odeljenja, kao i da neke obaveze kada su u pitanju nastavnici, koje za sada ima samo Srbija, podelimo sa braćom iz Banjaluke i da možemo toga imati više", rekao je Šarčević.
On je istakao da predstavnici ministarstava prosvete Srbije i Srpske imaju česte susrete, radne sastanke u Beogradu i Banjaluci, a da se vrlo često nalaze na pola puta u Tršiću, koji je baza za izučavanje društvenih i humanističkih nauka sa težištem na lingvistici, pre svega, na srpskom jeziku.
"Pošto je to rodno mesto Vuka Stefanovića Karadžića, tu imamo vrlo često sastanke, radne grupe, kao i priliku da učenici i studenti dolaze, da se neguje srpski jezik, prevodilaštvo i niz drugih veština", rekao je Šarčević.
On je ocenio da su Ministarstvo prosvete Srbije i Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske "bratska ministarstva bratske države, što daje poseban senzibilitet svim vidovima saradnje na svim nivoima obrazovanja i nauke".
On je podsetio i da je Srbija donela zakon o dualnim studijama, budući da se u praksi dobro primenjuje ovakvo obrazovanje na nivou srednje škole, i napomenuo da će on biti implementiran uskoro. Kako je naveo, u toku je izrada standarda u Nacionalnom centru za akreditaciju, a interes kompanija je veliki.
"Postoje kompanije koje su prisutne i u Republici Srpskoj i u Srbiji, ali i one druge koje bi mogle da dobro praktikuju ovaj vid razmene kroz praksu. Mislim da je to veoma dobra prilika za mlade ljude", rekao je Šarčević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
LAKI
Pablo
mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar