Analiza: Oko 80.000 sezonaca radi na crno, najviše ih u ugostiteljstvu, turizmu i građevinarstvu

Oko 80.000 angažovanih na crno moglo bi da radi legalno ukoliko se proširi primena sistema uvedenog za prijavu sezonskih radnika u poljoprivredi, pokazala je analiza koju su zajednički uradile organizacije NALED i GIZ.
Analiza: Oko 80.000 sezonaca radi na crno, najviše ih u ugostiteljstvu, turizmu i građevinarstvu
Foto: Pixabay
Elektronski sistem prijavljivanja sezonskih radnika u poljoprivredi mogao bi, uz određena prilagođavanja, da se proširi i primeni na one koji su angažovani na kućnim i pomoćnim poslovima, na povremenim poslovima u turizmu i ugostiteljstvu, kao i u građevinskoj industriji na nekvalifikovanim fizičkim poslovima, jedan je od zaključaka analize dve organizacije.
 
U analizi se procenjuje da bi korist od proširenja takozvanog "sistema pojednostavljenog prijavljivanja" imalo oko 80.000 ljudi angažovanih na poslovima kao što su čuvanje dece i starih, čišćenja i održavanja kuća, kao i oni koje ugostiteljski objekti angažuju "na dan" kao kuvare, konobare, šankere ili čistače. Korist bi, takođe, imali i oni koji rade kao nekvalifikovani građevinski radnici na utovaru i istovaru materijala, kopanju, nasipanju i sličnim poslovima.
 
U NALED i GIZ podsećaju da svaki peti radnik u Srbiji radi na crno i da ih je, pored poljoprivrede, najviše u turizmu i ugostiteljstvu (15,1 odsto) i građevinarstvu (11,3 odsto), dok na kućnim i pomoćnim poslovima svako drugo lice radi bez ugovora i prava na penziono osiguranje i zaštitu od povrede na radu.
 
U analizi se zaključuje da je sistem pojednostavljenog prijavljivanja u slučaju sezonskih radnika u poljoprivredi, koji je zaživeo u januaru prošle godine, doprineo da se broj angažovanih na crno prepolovi.
 
"U 2018. godini bilo je prijavljeno samo 3.500 sezonskih radnika, već sledeće godine, kada je sistem zaživeo, bilo ih je 27.000, da bi do oktobra ove godine broj prijavljenih sezonaca dostigao 42.500", naglasila je šefica Jedinice za hranu i poljoprivredu u NALED-u Tisa Čaušević.
 
Projektni menadžer u GIZ (Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju) Zoran Jakovljev istakao je da je elektronska prijava sezonskih radnika doprinela da se u budžetu, na osnovu plaćenih poreza i doprinosa, ostvari četiri miliona evra dodatnih prihoda, zbog čega GIZ podržava širenje tog sistema na druge sektore, kao i na druge države Zapadnog Balkana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS podneo krivičnu prijavu zbog blokade

RTS je podneo krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica zbog blokade objekata RTS-a u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku.